Το Μαρούσι κατατρόπωσε το Ψυχικό και πέρασε στην τρίτη θέση της Elite League (Α2)

Sportal newsroom 17:21 - 15.01.2023 / Ανανεώθηκε: 23:25 - 16.01.2023

Μεγάλη νίκη που το έφερε στην τρίτη θέση της Elite League πήρε το Μαρούσι κόντρα στο Ψυχικό, για την 13η αγωνιστική της Elite League. Στο κλειστό του Αγίου Θωμά οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 84-72 και διατήρησαν το αήττητό τους.

Το Μαρούσι πήρε το ντέρμπι με το Ψυχικό για την 13η αγωνιστική της Elite League και έκανε «άλμα» στη βαθμολογία.

Παναθηναϊκός - Άρης: Φοβερή ασίστ του Ουόλτερς καταλήγει σε κάρφωμα του Ουίλιαμς (vid)
STOIXIMAN BASKET LEAGUE

16:13 - 15.01.2023

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση με τον Άρη για την 12η αγωνιστική της Basket League, «τρέχοντας» σερί 19-0. Ουόλτερς και Ουίλιαμς έδειξαν ότι όταν το μπάσκετ είναι απλό, είναι και εντυπωσιακό.

Στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 13η αγωνιστική της Elite League (A2) το Μαρούσι βρήκε αντίσταση μόνο στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στο Ψυχικό, σε ένα ματς που ενώ μέχρι το 20ο λεπτό ήταν αμφίρροπο, στην επανάληψη μετατράπηκε σε μονόλογο.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει τον τρόπο να βρίσκονται σταθερά μπροστά στο σκορ με μια διαφορά τριών πόντων, όμως ενώ έκλεισαν το ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ (36-37), στην επανάληψη χαλάρωσαν και το Μαρούσι πήρε τη σκυτάλη και με ένα σερί 29-12 στην γ' περίοδο γύρισε τον αγώνα υπέρ της. Το τελικό 84-72 .

Δεκάλεπτα: 14-18, 36-37, 65-49, 84-72
Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Παπαδημητρίου, Καψαλός 6 (2), Στασινός 14, Θεοδώρου 16 (4), Ξύδας 6, Κιούσης 2, Κουτσονικόλας, Καμαριανός 21 (3), Παπαγεωργόπουλος 2, Μιχαλούτσος 6, Σταυρακούκας 11.
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Βίκτορ 6, Κουκάς 18 (3), Σεγκού 22, Παπανικολάου 10 (2), Αμβράζης, Μαλέλης 6 (2), Παύλος 8 (1), Αναστασόπουλος, Αναγνωστόπουλος 2, Τσόχλας.