Η Βίρτους χάλασε το πάρτι του Ντε Κολό

Virtous Segafredo Bologna / Twitter

Sportal newsroom 00:12 - 04.02.2023 / Ανανεώθηκε: 00:28 - 04.02.2023

Η Βιλερμπάν ηττήθηκε από τη Βίρτους στη Γαλλία με 64-77 στην βραδιά που ο Νάντο ντε Κολό έγινε ο κορυφαίος σκόρερ των ευρωπαϊκών κυπέλλων...

Ο Νάντο ντε Κολό ντύθηκε «βασιλιάς», όμως η Βίρτους του χάλασε την βραδιά και έφυγε νικήτρια από το Αστρομπάλ. Ο Γάλλος γκαρντ ανέβηκε στην κορυφή των σκόρερ με τους περισσότερους τίτλους στα ευρωπαϊκά κύπελλα, όμως δεν το χάρηκε καθόλου αφού τελικά η Βιλερμπαν ηττήθηκε με σκορ 64-77 και ανέβηκε στις θέσεις που κυνηγούν τα πλέι οφς.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι Ιταλοί πήραν προβάδισμα 7 πόντων γρήγορα στο ματς αφού έφεραν αμέσως το σκορ στο 2-9. Η Βιλερμπάν απάντησε με ένα σερί 9-0 για το 12-9, όμως οι παίκτες του Σκαριόλο έκαναν αντεπίθεση και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +7 (14-21).

Οι Γάλλοι προσπάθησαν να ελέγξουν τον αγώνα και η δεύτερη περίοδος ήταν πιο αμφίρροπη με τον Λάιτι να παρασύρει την ομάδα του και να πετυχαίνει πόντους που την κρατούσαν κοντά στο σκορ.

Το 37-39 του ημιχρόνου έδειχνε ότι το ματς θα εξελιχθεί σε ντέρμπι, όμως στο δεύτερο μέρος οι Ιταλοί ήταν πιο σκληροί στην άμυνά τους και έβαλαν δύσκολα στους παίκτες του Πάρκερ. Η Βίρτους συντηρούσε μια διαφορά επτά πόντων και έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Μπελινέλι δεν δυσκολεύτηκε πολύ να φτάσει στο τελικό 64-77 και να πάρει την 11η νίκη της.

MVP: Μάρκο Μπελινέλι

Οι 21 του πόντοι ήταν καθοριστικοί σε ένα τόσο κλειστό ματς. Ήταν ο κύριος λόγος που η Βίρτους έφτασε στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 14-21, 37-39, 48-55, 64-77.

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Μάθιους 2, Νουά 10, Μποστ 9(2), Καχούντι 8(2), Ρισασέ, Ντε Κολό 15(2/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Φαλ 11, Λάιτι 5, Ομπασόχαν 2, Πονς 2. Βίρτους

Μπολόνια (Μεσίνα): Κορντινιέ 10(1), Μάνιον 6(1), Μπελινέλι 21(4/8 τρίποντα), Παγιόλα 5(1), Μπάκο 4, Ζαϊτέ 4, Σενγκέλια 10(4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάκετ 7(1), Μίκι 5, Γουίμς 5(1).