Επίσημη διαμαρτυρία στην Euroleague ο Παναθηναϊκός

Sportal newsroom 00:19 - 04.02.2023 / Ανανεώθηκε: 00:47 - 04.02.2023

Με αφορμή τη διαιτησία στο παιχνίδι της Βιτόρια με την Μπασκόνια η διοίκηση της ΚΑΕ Παναθηναϊκός προτίθεται να προχωρήσει σε επίσημη διαμαρτυρία στην Euroleague.

Στις τάξεις του Παναθηναϊκού υπάρχουνε σοβαρά παράπονα από τη διαιτησία των Ματέι Μπολτάουζερ, Τόμισλαβ Χορντόβ και Τόμας Τραβίκι και για αυτό αναμένεται να υπάρξει επίσημη διαμαρτυρία στην Euroleague. Αποκορύφωμα το αντιαθλητικό φάουλ που χρεώθηκε σε βάρος του Λιθουανού φόργουορντ Μάριους Γκριγκόνις στο τελευταίο δεκάλεπτο. Και πιο συγκεκριμένα λίγο πριν το 34΄.

Ήταν η φάση όπου 6'25'' για το τέλος του τετάρτου δεκαλέπτου οι διαιτητές αποφάσισαν να ακυρώσουν το τρίποντο του Ντουέιν Μπέικον και αφού πήγανε στο Instant Replay έδωσαν σε μια φάση που είχε γίνει νωρίτερα αντιαθλητικό φάουλ σε βάρος του Μάριους Γκριγκόνις. Σε ένα χρονικό σημείο όπου με το τρίποντο του Αμερικανού φόργουορντ το σκορ είχε γίνει προς στιγμή 83-75 και με τις 2/2 βολές του Βάνια Μαρίνκοβιτς διαμορφώθηκε το 85-72. Δηλαδή αντί η διαφορά να πέσει στους 8 πήγε στους 13(!!!)

«Χάθηκε» για ένα δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός και ηττήθηκε στη Βιτόρια
EUROLEAGUE

23:24 - 03.02.2023

Ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο δεκάλεπτο έχασε την... επαφή και παρά το γεγονός ήταν καλύτερος στο ξεκίνημα, αλλά και στο δεύτερο ημίχρονο, κόντρα στη Μπασκόνια δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα (95-90).

Συνολικά στον Παναθηναϊκό υπάρχει εκνευρισμός συνολικά για τη διαιτησία του σημερινού παιχνιδιού κάτι που εκφράστηκε ακόμη και στη διάρκεια του από τον Δημήτρη Γιαννακόπουλο. Με την ανάρτηση που προχώρησε στη σελίδα του στο Instagram.

Πλέον αυτό που απομένει είναι να γίνει πράξη μέσα στις επόμενες μέρες για το ότι έλαβε χώρα στην Fernando Buesa Arena. Κίνηση με την οποία θα γίνει ξεκάθαρο ότι οι διαιτητές θα πρέπει να σέβονται τον Παναθηναϊκό.