Στην Μπαρτσελόνα το πρώτο clasico του 2023

Twitter / ACB

Sportal newsroom 00:11 - 03.01.2023 / Ανανεώθηκε: 00:54 - 03.01.2023

Η Μπαρτσελόνα έχοντας σε καλή βραδιά τους Χίγκινς, Λαπροβίτολα και Βέσελι πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης (78-87) και έκανε ποδαρικό στο νέο έτος με το δεξί!

Η Μπαρτσελόνα ήταν η μεγάλη νικήτρια του πρώτου el clasico του 2023, αφού επιβλήθηκε της Ρεάλ στην Μαδρίτη με σκορ 78-87

Οι Καταλανοί βασίστηκαν στα μεγάλα τους αστέρια και είχαν την τύχη να δουν τους Βέσελι, Λαπροβίτολα, Χίγκινς και Μίροτιτς να είναι σε καλή βραδιά και να «φορτώνουν» με πόντους το αντίπαλο καλάθι, σε μια βραδιά που άνοιξε τη νέα χρονιά με τον καλύτερο τρόπο για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Χάουαρντ και Γκεντράιτις «σκότωσαν» την Ρεάλ Μαδρίτης
EUROLEAGUE

22:09 - 29.12.2022

Η Μπασκόνια αναδείχθηκε νικήτρια στον «εμφύλιο» με την Ρεάλ Μαδρίτης για τη 16η αγωνιστική της Euroleague. Οι Βάσκοι επικράτησαν με σκορ 92-86 και ανέβηκαν πάνω από τους Μαδριλένους στην κατάταξη, με μια νίκη περισσότερη.

Αντίθετα η Ρεάλ Μαδρίτης δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά και είδε το αντίπαλον δέος να ψαλιδίζει τη διαφορά που τους χωρίζει στην κατάταξη στον ένα βαθμό, περνώντας στη δεύτερη θέση μαζί με τις Μπασκόνια και Τενερίφη.

Οι «μπλαουγκράνα» ευτύχησαν να γεννούν σε κάθε περίοδο και έναν πρωταγωνιστή. Ο Βέσελι ξεκίνησε το δικό του σόου στο α' δεκάλεπτο σημειώνοντας 8 πόντους, Σανλί και Κάλινιτς ακολούθησαν στο μέτριο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου η Ρεάλ πέρασε μπροστά στο σκορ με ένα απίστευτο buzzer beater του Σέρχιο Γιουλ, ενώ έπειτα ανέλαβαν δράση οι Λαπροβίτολα με τον Μίροτιτς που στο τρίτο δεκάλεπτο έβαλαν από πέντε πόντους κι έπαιξαν πολύ καλά στην άμυνα, εγκλωβίζοντας τους αντιπάλους τους.

Όταν η μπάλα άρχισε να καίει ήρθε η σειρά του Χίγκινς. Ο Αμερικάνος έδειξε ότι διαθέτει «κρύο αίμα» αφού έβαλε 13 πόντους και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη για τους φιλοξενούμενους, που τελικά νίκησαν με διαφορά 9 πόντων 87-78 και θα χαμογελάσουν πρώτοι το νέο έτος.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης ο Ταβάρες με τους 19 του πόντους προσπάθησε να σώσει τον αγώνα, ενώ Γιαμπουσέλε και Μόουσα έβαλαν από 14  πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-28, 44-42, 57-62, 78-87