Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε τη Γρανάδα και έρχεται για τη μάχη της κορυφής κόντρα στον Ολυμπιακό

Sportal newsroom 18:59 - 15.01.2023 / Ανανεώθηκε: 19:08 - 15.01.2023

Ξεκούραστη νίκη για την Ρεάλ Μαδρίτης στο ισπανικό πρωτάθλημα, αφού η Γρανάδα δεν άντεξε στις διαθέσεις της και ηττήθηκε με σκορ 62-82 στην έδρα της.

Εύκολο μεσημέρι είχε η Ρεάλ Μαδρίτης στη Γρανάδα, λίγες μέρες πριν τον αγώνα της με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ για την 20η αγωνιστική της Euroleague, αφού επικράτησε με σκορ 82-62

Μούσα και Ταβάρες απέδειξαν ότι είναι σε καλή φόρμα τον τελευταίο καιρό και για μια ακόμα φορά ήταν οι κορυφαίοι της «βασίλισσας».

Ανεβάζει στροφές ο Κάνααν ενόψει Ρεάλ Μαδρίτης
EUROLEAGUE

11:35 - 15.01.2023

Ο Αϊζάια Κάνααν αφού ταλαιπωρήθηκε με το πρόβλημα υγείας που προέκυψε, πλέον αρχίζει να επανέρχεται σε κανονικούς ρυθμός και έχει πέντε μέρες μπροστά του για να είναι έτοιμος στο επόμενο παιχνίδι της Euroleague κόντρα στην πρωτοπόρο της βαθμολογίας.

Η πρωτοπόρος της Euroleague η οποία την ερχόμενη Παρασκευή (20/1) έρχεται στο ΣΕΦ για την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό, συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο ισπανικό πρωτάθλημα με μια άνετη νίκη.

Ο Μούσα σημείωσε 20 πόντους, ενώ άλλους 15 πρόσθεσε ο Ταβάρες, οι δύο παίκτες που τον τελευταίο καιρό είναι τα σημεία αναφοράς στους αγώνες των Ισπανών. O σέντερ της Ρεάλ μάλιστα έκανε double - double, δίνοντας συνέχεια στις τρομερές εμφανίσεις του τον τελευταίο καιρό, που τον έχουν αναδείξει MVP της «βασίλισσας» σε καθοριστικούς αγώνες.

Οι γηπεδούχοι προέβαλαν αντίσταση μόνο στο πρώτο ημίχρονο, αφού η Ρεάλ στο γ' δεκάλεπτο άνοιξε τη διαφορά και στη συνέχεια έφτασε σε εύκολη νίκη, με τον κόουτς της ομάδας να δίνει χρόνο σε πολλούς παίκτες ενόψει της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό.

Δεκάλεπτα: 14-19, 24-32, 46-57, 62-82