Στα ημιτελικά με «χρυσό» γκολ η Μπαρτσελόνα (1-0)

Παίκτες Μπαρτσελόνα / David S. Bustamante/Getty Images

Sportal newsroom 00:03 - 26.01.2023

Η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε ένα γκολ και... μία αποβολή, προκειμένου να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του Copa del Rey, νικώντας την Ρεάλ Σοσιεδάδ

Ένα γκολ στάθηκε αρκετό για τη Μπαρτσελόνα, προκειμένου να νικήσει τη Ρεάλ Σοσιεδάδ (1-0) και να προκριθεί με αυτόν τον τρόπο στα ημιτελικά του Copa del Rey.

To καλό για τους «μπλαουγκράνα» ξεκίνησε από το 41ο πρώτο λεπτό, όταν έμειναν με παίκτη περισσότερο στο ματς. Ο Μανθάνο χρειάστηκε τη συνδρομή του VAR, για να δείξει την κόκκινη κάρτα στον Μέντες έπειτα από σκληρό μαρκάρισμα.

Και αφού ήρθε το αριθμητικό πλεονέκτημα, τελικά ήρθε και το γκολ. Ο Ουσμάν Ντεμεπελέ πρωταγωνίστησε στην αντεπίθεση που έκανε η ομάδα του και η κατάληξη ήταν να σκοράρει με σουτ ακριβείας από κοντά, στο 52ο λεπτό.

Η γηπεδούχο βρέθηκε μία ανάσα από το να ... σοκάρει την αντίπαλο της, όμως οι απανωτές τεράστιες χαμένες ευκαιρίες πριν τη λήξη έσωσαν τους φιλοξενούμενους.