Απίθανη Λειψία «γκρέμισε» τη Σάλκε με 6-1 και βλέπει κορυφή...

Παίκτες Λειψίας

©Παίκτες Λειψίας/ Bernd Thissen/picture alliance via Getty Images

Sportal newsroom 21:45 - 24.01.2023 / Ανανεώθηκε: 21:52 - 24.01.2023

Η Λειψία ήρθε... φορτσάτη από την ισοπαλία με την Μπάγερν Μονάχου και με το «εκκωφαντικό» 6-1 επι της Σάλκε, έφτασε πιο κοντά στη κορυφή.

Η Λειψία ήταν κάτι παραπάνω απο απολαυστική κόντρα στη Σάλκε, κάνοντας «πάρτι» στο Φέλτινς Αρένα και επικρατώντας με το «εκκωφαντικό» 6-1, για την 17η αγωνιστική της Bundesliga.

Οι παίκτες του Μάρκο Ρόζε καθάρισαν από το πρώτο ημίχρονο, αφού με δύο γκολ του Αντρέ Σίλβα (7', 44'), ένα του Χένρικς (15') και ένα του Βέρνερ είχαν πάρει ήδη προβάδισμα τεσσάρων γκολ.

Στο δεύτερο «κατέβασαν» ταχύτητα, με αποτέλεσμα ο Κουζούκι στο 56ο λεπτό να μειώσει σε 4-1. Αυτό... αγριέψε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με τον Όλμο (83') και τον Πούλσεν (89') έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στο ματς και παράλληλα μείωσαν τη διαφορά από τη Μπάγερν Μονάχου στους τρεις πόντους.