«Πάτησε» τη Μάιντς και πέρασε στους «8» η Μπάγερν

Μάιντς - Μπάγερν / Photo by Torsten Silz/picture alliance via Getty Images/Ideal Images

Sportal newsroom 23:38 - 01.02.2023 / Ανανεώθηκε: 23:42 - 01.02.2023

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε 4-0 της Μάιντς και πήρε δίχως να δυσκολευτεί το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας.

Τεσσάρα και άνετη πρόκριση για την Μπάγερν! Οι Βαυαροί πανηγύρισαν τη νίκη με 4-0 επί της Μάιντς και πέρασαν στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας. Έλαμψε στο ντεμπούτο του ο Κανσέλο...

Από το πρώτο ημίχρονο καθάρισε η υπόθεση πρόκριση, με την ομάδα του Νάγκελσμαν να ανοίγει το σκορ στο 17ο λεπτό με τον Τσούπο Μότινγκ έπειτα από ασίστ του νεαποκτηθέντα Κανσέλο, ενώ Μουσιαλά (30') και Σανέ (44') έκαναν το 3-0 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε αρκετά, όμως οι φιλοξενούμενοι έβαλαν το... κερασάκι στην τούρτα, με τον Ντέιβις να διαμορφώνει το τελικό 4-0. Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή είναι η πρώτη νίκη της Μπάγερν μετά το Μουντιάλ.