Ένα τρίλεπτο ήταν αρκετό για τη Ρεάλ κόντρα στη Βαλένθια

Ρεάλ Μαδρίτης - Βαλένθια / Photo by Diego Souto/Quality Sport Images/Getty Images/Ideal Images

Sportal newsroom 00:00 - 03.02.2023 / Ανανεώθηκε: 00:18 - 03.02.2023

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 2-0 της Βαλένθια στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», με τον Μπενζεμά να «σερβίρει» και τους Ασένσιο (52') και Βινίσιους (54') να... καθαρίζουν μέσα σε τρία λεπτά.

Επέστρεψε στις νίκες η Ρεάλ, με τον Μπενζεμά να αλλάζει ρόλο! Η «Βασίλισσα» πανηγύρισε τη νίκη με 2-0 επί της Βαλένθια, με τον Γάλλο επιθετικό αντί να σκοράρει -όπως μας έχει συνηθίσει- να... σερβίρει στους Ασένσιο (52') και Βινίσιους (54') για τα γκολ της ομάδας του σε ένα εκρηκτικό τρίλεπτο.

Έτσι, οι «μερένχες» μείωσαν εκ νέου τη διαφορά τους από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα στους πέντε βαθμούς, ενώ οι «νυχτερίδες» έμειναν στους 20 βαθμούς και στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι με... πούλμαν έκοψαν τη δημιουργία στους γηπεδούχους, που πέτυχαν ένα γκολ στο 45+3' με κεφαλιά του Ρίντιγκερ, αλλά ακυρώθηκε μετά από χρήση VAR για επιθετικό φάουλ του Μπενζεμά

Με την έναρξη της επανάληψης όμως οι Μαδριλένοι είχαν ένα φοβερό τρίλεπτο και καθάρισαν την υπόθεση νίκη. Συγκεκριμένα, η αρχή έγινε στο 52' με ένα εκπληκτικό σουτ του Ασένσιο μετά από ασίστ του Μπενζεμά, ενώ ο ίδιος μοίρασε και στον Βινίσιους έπειτα από τρία λεπτά και ο Βραζιλιάνος διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Σα να μην έφταναν τα δύο γκολ που είχε δεχθεί, η Βαλένθια είδε και τον Παουλίστα να αποβάλλεται στο 72' μετά από ένα σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Βινίσιους. Ωστόσο, παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα και τις φάσεις που δημιούργησε, η «Βασίλισσα» δεν πέτυχε άλλο τέρμα.