Ελλάδα – Βόρειος Ιρλανδία 3-1

Εθνική Ελλάδος/©Intime

Sportal newsroom • Artsiom Mahmoud, John Doe, John Doe • 08:00 - 28.09.2022 / Ανανεώθηκε: 14:55 - 01.12.2022

Η νέα Εθνική αρέσει και ρίχνει τριάρες με υπέροχο συνδυαστικό ποδόσφαιρο και γκολάρες! Καθαρό 3-1 επί της Β.Ιρλανδίας, πρωτιά στον όμιλο και μεγάλες υποσχέσεις για το μέλλον.

Γλυκό φινάλε για την Εθνική ομάδα στο Nations League! Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε 3-1 της Βορείου Ιρλανδίας για την 6η και τελευταία αγωνιστική του 2ου ομίλου και πλέον... μπαίνει σε ρυθμούς προκριματικών Euro 2024, τα οποία ξεκινούν τον Μάρτιο.

Ήδη βεβαίως, η «γαλανόλευκη» είχε καταλάβει την 1η θέση από τα ματς του Ιουνίου, εξασφαλίζοντας -πέρα από την άνοδο στη 2η κατηγορία του θεσμού- παράλληλα και την παρουσία της στα μπαράζ για το Euro, εάν φυσικά δεν βρεθεί σε αυτά μέσω του ομίλου της.

Καλό παιχνίδι συνολικά για την Εθνική μας που έβγαλε αντίδραση μετά την ήττα στην Κύπρο έχοντας τους περισσότερους διεθνείς σε πολύ καλή μέρα. Δημιούργησε ωραίους συνδυασμούς και πέτυχε όμορφα γκολ, ικανοποιώντας έτσι τον κόσμο της στη Ριζούπολη.

Ο Πέλκας με έξυπνη κεφαλιά μετά από αμυντικό λάθος των Βρετανών άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 18' με τον Λέιβερι. Στο δεύτερο ημίχρονο πια, ο Μασούρας έκανε το 2-1 στο 55' μετά από ωραίο ομαδικό συνδυασμό, ενώ το κερασάκι στην 5η νίκη της Ελλάδας στο γκρουπ, έβαλε ο Μάνταλος στο 80' με το πιο ωραίο γκολ της βραδιάς!