Διέλυσε τη Μίλαν με «τεσσάρα» η Λάτσιο!

Οι παίκτες της Λάτσιο πανηγυρίζουν τη νίκη επί της Μίλαν/© Photo by Ivan Romano/Getty Images

Ανδρέας Σερεβέτας • 23:45 - 24.01.2023 / Ανανεώθηκε: 16:02 - 21.04.2023

Οι «λατσιάλι» επιβλήθηκαν της Μίλαν με 4-0 και έκαναν δώρο στη Νάπολι, που αύξησε τη διαφορά της από τους «ροσονέρι» στους 12 βαθμούς.

Η Λάτσιο ήταν καταιγιστική εντός έδρας απέναντι στη Μίλαν. Μπορεί να αγωνίστηκε χωρίς τον καλύτερο επιθετικό και αρχηγό της Τσίρο Ιμόμπιλε αλλά οι παίκτες του Μαουρίτσιο Σάρι είχαν πάθος και αποφασιστικότητα κόντρα στο «φάντασμα» της Μίλαν. Η επιβλητική νίκη των γηπεδούχων τους ανέβασε στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος με 37 βαθμούς, όσους έχουν η Ίντερ και η Ρόμα που ακολουθούν. Η Μίλαν «κόλλησε» στους 38 και η διαφορά της από την πρωτοπόρο Νάπολι αυξήθηκε πλέον στους 12 βαθμούς!

Η Λάτσιο, που αγωνίστηκε χωρίς τον αρχηγό της Τσίρο Ιμόμπιλε, μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς. Ο Σέρβος σημείωσε το 4ο γκολ του στη φετινή Serie A.

Η Μίλαν δεν βρήκε άμεσα απάντηση και κινδύνευσε στο 30ο λεπτό με το γυριστό σουτ του Τζακάνι. Ο ποδοσφαιριστής της Λάτσιο βρήκε τον στόχο στο 38ο λεπτό.  Ο Μάρουσιτς μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στην επαναφορά ο Τζακάνι βρήκε δίχτυα για το 2-0.

Η Μίλαν έκανε το πρώτο σουτ προς την αντίπαλη εστία στο 50' με τον Μπενασέρ αλλά δεν κατάφερε να μειώσει. Ο προπονητής της Στέφανο Πιόλι έκανε τρεις αλλαγές στο 59ο λεπτό. Αντικατέστησε τον Ζιρού, τον Μεσίας και τον Ντίαθ με τους Οριγκί, Σάλεμακερς και Ντε Κετελάρε. Σε μία προσπάθεια να ανεβάσουν οι «ροσονέρι» την απόδοση τους, πράγμα που δεν συνέβη. Στο 65ο λεπτό ο Καλουλού ανέτρεψε τον Πέδρο μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λουίς Αλμπέρτο, ο οποίος νίκησε από την άσπρη βούλα τον Ταταρουσάνου για το 3-0.

Στο 75ο λεπτό οι γηπεδούχοι συνδυάστηκαν για μία ακόμη φορά άψογα, η μπάλα έφτασε στον Φελίπε Άντερσον, ο οποίος πρόσθεσε το όνομα του στη λίστα των σκόρερ, κάνοντας το 4-0.

Η Μίλαν είχε ένα καλό σουτ με τον Ρέμπιτς στο 90ο λεπτό του παιχνιδιού. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν έστω να πετύχουν το γκολ της... τιμής. Με το τελικό σφύριγμα του διαιτητή οι παίκτες και οι οπαδοί της Λάτσιο πανηγύρισαν την εντυπωσιακή νίκη.