Πινγκ πονγκ: Αποκλείστηκε στην οκτάδα του Europe Cup ο Παναθηναϊκός

Πινγκ πονγκ/©Ελληνική Φίλαθλη Ομοσπονδία Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης

Sportal newsroom 16:04 - 18.12.2022 / Ανανεώθηκε: 16:07 - 19.12.2022

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-2 από τη Μοράφσκι Κρουμλόφ στον δεύτερο αγώνα των δύο ομάδων και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Europe Cup γυναικών.

Στον προημιτελικό γύρο του Europe Cup ολοκλήρωσε το ευρωπαϊκό της ταξίδι η γυναικεία ομάδα επιτραπέζιας αντισφαίρισης του Παναθηναϊκού. Πάλεψε και στον καθοριστικό δεύτερο αγώνα με τη Μοράφσκι Κρουμλόφ στη Τσεχία, πήρε το προβάδισμα και κυνήγησε την ανατροπή της ήττας με 3-0, όμως στο τέλος έχασε δεύτερη φορά με 3-2 και αποκλείστηκε.

Μετά το βαρύ 3-0 του πρώτου ματς η αθηναϊκή ομάδα δεν είχε να κάνει τίποτε άλλο το Σάββατο, ως τυπικά φιλοξενούμενος αυτή τη φορά, από το να τα δώσει όλα για να γυρίσει την κατάσταση. Τον βόλευε και νίκη με 3-1 διότι και σε αυτή την περίπτωση η υπόθεση της πρόκρισης θα πήγαινε στο «χρυσό ματς» (όπως φυσικά και με επικράτηση 3-0). Πράγματι μπήκε με αποφασιστικότητα και με αλλαγή στησίματος στη θέση 2 πήρε αρχικά τη νίκη με την Τοφάντ.

Στο πολύ κρίσιμο δεύτερο ματς η Τόλιου είχε μία ακόμα γερή κόντρα με τη Γιαπωνέζα Γιοσίντα. Στο τέλος κάμφθηκε με 3-1 σετ και με το σκορ ομάδων πλέον στο 1-1 δεν υπήρχε περιθώριο για άλλη ήττα. Στη θέση 3 η Παρίδη άρχισε εξαιρετικά κόντρα στη Ρωσίδα Τσερνάβσκαγια, μπήκε δυνατά και στο 2ο σετ, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Όταν η Μοράφσκι έφτασε στο 2-1 υπέρ της έκλεισε και η υπόθεση της πρόκρισης. Το υπόλοιπο του ματς ήταν μόνο για το γόητρο, ο Παναθηναϊκός διεκδίκησε μέχρι τέλους τη νίκη, ώσπου στις λεπτομέρειες ηττήθηκε με 3-2. .