Elite League: «Χαστούκι» του Τρίτωνα στον Πανερυθραϊκό και κορυφή για 6!

©Intime

Sportal newsroom 18:10 - 12.03.2023 / Ανανεώθηκε: 18:13 - 12.03.2023

Μεγάλη νίκη του Τρίτωνα επί του Πανερυθραϊκού που βάζει φωτιά στη μάχη των πλέι οφς της Α2, αφού το τελικό 79-62 έριξε τους φιλοξενούμενους στο 14-8 κι ανέβασε τους νικητές στο 14-7, εκεί όπου βρίσκονται άλλες πέντε ομάδες.

Δεν τα κατάφερε στην έδρα του Τρίτωνα ο Πανερυθραϊκός που έχασε κι άλλο έδαφος στη μάχη της κορυφής της Elite League. Οι γηπεδούχοι επιβλήθηκαν με 69-52 και κέρδισαν αυτοί έδαφος στη μάχη τους για την οκτάδα, αφού πλέον ισοβαθμούν με τους ηττημένους, τον Ηρακλή, την Ελευθερούπολη το Ψυχικό και το Μαρούσι στην πρώτη θέση.

Elite League: Χαμός στην κορυφή με 5 ομάδες στις 14 νίκες
Α2 ΑΝΔΡΩΝ

20:29 - 11.03.2023

Η πρώτη δόση της 22ης αγωνιστικής της Elite League ολοκληρώθηκε, με τον Ηρακλή να είναι ο μεγάλος κερδισμένος, καθώς, μετά την ήττα της Ελευθερούπολης, πάτησε κορυφή, με την ομάδα από την Καβάλα να χάνει την ευκαιρία να μείνει μόνη πρώτη, μένοντας στις 14 νίκες.

Ο Τρίτων ήταν από το ξεκίνημα πιο δυναμικός στο παιχνίδι του και κατάφερε να κυριαχρήσει. Οι φιλοξενούμενοι δεν έβρισκαν εύκολα το αντίπαλο καλάθι με συνέπεια η πρώτη περίοδος να βρει τους παίκτες του Μιχελάκου στο +6 (17-11).

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν κι άλ την έντασή τους, οι φιλοξενούμενοι έπαθαν μπλακ άουτ και μοιραία η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό. Το 39-25 του ημιχρόνου αποτύπωνε ακριβώς την εικόνα του αγώνα και ο τρίτων το μόνο που είχε να κάνει για να φτάσει στη νίκη ήταν να συνεχίσει έτσι.

Όπως και έγινε αφού οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό, με αποτέλεσμα το τελικό 59-62 να φέρει τις δύο ομάδες στις 14 νίκες, με τους νικητές όμως να έχουν έναν αγώνα λιγότερο.

Δεκάλεπτα: 17-11, 39-25, 54-37, 69-52

Τρίτων (Μιχελάκος): Μάιερς 13 (2), Μανοΐλοβιτς 18 (2), Κουφόπουλος 8, Ζαραϊδώνης, Πράπας 1, Τσουργιάννης 3, Προίσκος 2, Καμπερίδης 14 (1), Τσάμης 10, Μπολδόγλου.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς 7 (1), Καλλιανιώτης 4, Κωστόπουλος 6 (1), Μωραΐτης 8 (1), Καμπουρίδης 3, Μερμίγκης 2, Αρνόκουρος 3, Οικονομόπουλος 2, Σταματογιάννης 9 (1), Ματαλιωτάκης 3, Ευστρατίου 5 (1).