ΜάκΛεμορ on fire στο πρώτο δεκάλεπτο για την ΑΕΚ

Μπεν ΜάκΛεμορ

Χρήστος Τσάλτας 20:37 - 21.10.2023 / Ανανεώθηκε: 20:58 - 21.10.2023

Ο Μπεν ΜάκΛεμορ μπήεκ... καυτός στο κλειστό των Λιοσίων και πριν τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο έδωσε τον τόνο στην επίθεση της ΑΕΚ.

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα της ΑΕΚ κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας είχε έναν μεγάλο πρωταγωνιστή. Τον Μπεν ΜάκΛεμορ, που με το καλημέρα πήρε την κατάσταση στα χέρια του για την ομάδα του Ζοάν Πλάθα.

Η Ένωση μπήκε σε θέση οδηγού και έθεσε τους κανόνες της στην αναμέτρηση, με τον πρώην άσο των Λέικερς και των Ρόκετς να είναι το σημείο αναφοράς που ήθελε ο Ισπανός προπονητής των «κιτρινόμαυρων» για να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης.

Είναι χαρακτηριστικό πως στα πρώτα 8 λεπτά του αγώνα και πριν πάρει ανάσες στον πάγκο της ομάδας του, το κοντέρ έγραψε 16 πόντους, με 6/8 σουτ και 3/3 τρίποντα, γνωρίζοντας την αποθέωση από τον κόσμο που βρέθηκε στο κλειστό των Λιοσίων το απόγευμα του Σαββάτου.

Στο διάστημα που έκατσε στον πάγκο η ΑΕΚ είχε προβάδισμα της τάξεως των 14 πόντων για το 27-13 κόντρα στους Πατρινούς.