Η Άλμπα οδήγησε σε 13η σερί ήττα τη Βιλερμπάν!

Sportal newsroom 22:16 - 13.04.2023 / Ανανεώθηκε: 22:19 - 13.04.2023

Η Άλμπα Βερολίνου επιβλήθηκε (88-71) της Βιλερμπάν υποχρεώνοντας τους Γάλλους στη 13η σερί ήττα τους στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της EuroLeague.

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο η Άλμπα Βερολίνου επικράτησε (88-71) της Βιλερμπάν στο φινάλε της κανονικής διάρκειας της EuroLeague κερδίζοντας το χειροκρότημα του κοινού της.

Χαμός για τους διαιτητές που ορίστηκαν στο Ολυμπιακός - Μπασκόνια, οι Ισπανοί φωνάζουν ότι ο Βίλιους μπορεί να ευνοήσει τη Ζαλγκίρις
EUROLEAGUE

17:05 - 13.04.2023

Καθώς η regular season της EuroLeague πλησιάζει στο τέλος της, οι φίλαθλοι του μπάσκετ είναι προβληματισμένοι με τους διαιτητές που επιλέχθηκαν για τα ματς της τελευταίας αγωνιστικής.

Αντίθετα, η Γαλλική ομάδα υποχρεώθηκε στην 13η σερί ήττα της στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής της EuroLeague, ξεχνώντας την τελευταία νίκη που έκανε στη διοργάνωση! Οι Γάλλοι πανηγύρισαν στο παρκέ για τελευταία φορά στις 26 Ιανουαρίου κερδίζοντας (91-77) την Φενέρμπαχτσε! Έκτοτε μετρούν μόνο ήττες...

Οι Γερμανοί είχαν τον έλεγχο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με τον Λουκ Σίκμα να σκοράρει (20-16 στο 10’). Η Βιλερμπάν με τους Γιουσούφα Φαλ και Νάντο Ντε Κολό προσπάθησε (38-36 στο 20’) στο τέλος του πρώτου μέρους και πλησίασε.

Στην επανάληψη, με τον Λάιτι η Βιλερμπάν πέρασε μπροστά (38-39), αλλά για πολύ λίγο, καθώς η Άλμπα Βερολίνου με τους Ολίντε και Λάμερς άνοιξε το σκορ (52-44) και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +13 (65-52 στο 30’). Οι Γάλλοι προσπάθησαν να πλησιάσουν ξανά, αλλά οι παίκτες του Ίσραελ Γκονζάλεθ είχαν τον τρόπο να διευρύνουν τη διαφορά (75-61) και να φτάσουν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 38-36, 65-52, 88-71.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονζάλεθ): Λο 9 (1) , Πρόσιντα, Σμιθ 10 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ) , Ντίλοου 5 (1), Βέτσελ 8 (3 ριμπάουντ), Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ (3 ριμπάουντ), Ολίντι 12 (6 ριμπάουντ) , Τίμαν 11 (3 ριμπάουντ) , Σίκμα 12 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λάμερς 10 (2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Ζούσμαν 8 (2/2 τρίποντα, 3 ασίστ).

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Μάθιους 12 (3 ριμπάουντ), Νουά 2, Μποστ 3 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Καουντί 4 (3 ριμπάουντ), Ντιό 6 (2), Τάιους 6 (4 ριμπάουντ), Ντε Κολό 13 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Λάιτι 7 (1), Φαλ 14 (6 ριμπάουντ), Ομπασόχαν 4 (3 ριμπάουντ), Πονς (2 ριμπάουντ).