Μόνη πρώτη η Ρεάλ Μαδρίτης, νίκησε την Άλμπα στο Βερολίνο

Sportal newsroom 22:44 - 12.01.2023 / Ανανεώθηκε: 23:52 - 12.01.2023

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Άλμπα Βερολίνου (77-84) και μετά την ήττα της Μονακό στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα έμεινε μόνη της στην πρώτη θέση της κατάταξης στη διάρκεια της 19ης αγωνιστικής.

Οι Μαδριλένοι ευτύχησαν σε ένα ακόμα παιχνίδι να δουν τον Μούσα να «φορτώνει» το αντίπαλο καλάθι και να δίνει λύσεις, σε μια βραδιά που εξελίχθηκε πολύ ευχάριστα για τη «βασίλισσα» με το τελικό 84-77 επί της Άλμπα Βερολίνου που δεν μπόρεσε να ορθώσει το... «τείχος» της.

Κοζέρ και Χεζόνια ήταν οι επιθετικοί πόλοι των φιλοξενούμενων στην πρώτη περίοδο, όταν και η Ρεάλ πήρε προβάδισμα ασφαλείας από τους Γερμανούς. Οι δυό τους μπήκαν δυνατά στον αγώνα και πήραν από το χεράκι τους συμπαίκτες τους, δίνοντάς τους σιγουριά. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ 12-25 και όλα έδειχναν ότι το νερό είχε μπει στο αυλάκι από νωρίς.

Η Ρεάλ δεν κατέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο, αντίθετα άνοιξε το γκάζι και έφτασε τη διαφορά μέχρι και τους 18 πόντους (18-36). Ωστόσο στη συνέχεια οι Γερμανοί ξύπνησαν και με τους Λο και Σμιθ μείωσαν τη διαφορά στο 20' στους 11 πόντους (35-46).

Οι γηπεδούχοι θέλησαν να κάνουν την αντεπίθεσή τους και να μπουν ξανά στο ματς και μέχρι ενός σημείου τα κατάφεραν, αφού περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου το σκορ ήταν 57-62, ενώ στο 30' η Ρεάλ προηγούταν με 59-66.

Στην τελευταία περίοδο η Άλμπα μείωσε αρχικά στους 2 (64-66) όμως έπειτα Ρεάλ ανέβασε κι άλλο τη διαφορά που έφτασε μέχρι το + 10 (67-77), με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να ξαναμπούν στον αγώνα, αλλά τον Μούσα να βάζει καθοριστικά καλάθια και να τελειώνει τον αγώνα.

MVP: Ουόλτερ Ταβάρες

Σε έναν ακόμα αγώνα ο σέντερ της Ρεάλ Μαδρίτης ήταν καθοριστικός και αποτέλεσε τον ακρογωνιαίο λίθο της νίκης της ομάδας του. Σημείωσε μόλις 6 πόντους όμως ήταν πραγματικό φόβητρο για τους αντιπάλους του μαζεύοντας 11 ριμπάουντ και δίνοντας 4 τάπες.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 35-46, 59-66, 77-84
Άλμπα Βερολίνου (Γκονθάλεθ): Λο 10(2), Σμιθ 22(5/11 τρίποντα), Ντίλοου 5(1), Βέτζελ, Μάτισεκ 3(1), Σνάιντερ, Κουμάτζι 9, Τίμαν 2, Σίκμα 7, Λάμερς, Μπλατ 12(3), Ζούσμαν 7(1).
Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Γουίλιαμς - Γκος 7, Κοζέρ 11(3/4 τρίποντα), Αμπάλδε 2, Χάνγκα 6(1), Χεζόνια 11(1), Ροντρίγκεθ 6(2), Πουαριέ, Κορνελί 8(1), Ταβάρες 6(11 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Γιουλ 5(1), Γιαμπουσέλε 7, Μούσα 15(2).