Η Άλμπα διέλυσε την Τούμπινγκεν του Γιώργου Καλαϊτζάκη

Ζάλγκιρις - Άλμπα

Sportal newsroom 00:56 - 17.03.2024

Εύκολη επικράτηση για την Άλμπα κόντρα στην Τούμπιγκεν, αφού οι Βερολινέζοι νίκησαν με 112-69 κάνοντας επίδειξη δύναμης.

Εύκολο έργο είχε η Άλμπα Βερολίνου απέναντι στην Τούμπιγκεν, ομάδα στην οποία αγωνίζεται ο Γιώργος Καλαϊτζάκης.

Η ομάδα του Βερολίνου επικράτησε με 112-69 δείχνοντας ότι στο πρωτάθλημα της χώρας της δύσκολα μπορεί κάποιος πλην της Μπάγερν να τη σταματήσει.

Χέρμανσον και Ντίλοου σημείωσαν από 17 πόντους, ενώ 14 πρόσθεσαν οι Τόμας και Ολίντι και 12 ο Τίμαν.

Ο Καλαϊτζάκης τέλειωσε τον αγώνα με 8 πόντους για τους ηττημένους, που είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Σέριτς που «έγραψε» 16.

Οι φιλοξενούμενοι το πάλεψαν στο πρώτο ημίχρονο όταν προηγήθηκαν με 24-21, όμως στη συνέχεια η Άλμπα ανέβασε την απόδοσή της και βρίσκοντας ρυθμό πίσω από τα 6.75, γύρισαν τον αγώνα.

Σκοράροντας κατά βούληση οι παίκτες του Γκονζάλεθ στο ημίχρονο προηγήθηκαν με 56-34 κι έπειτα όλα πήραν τον δρόμο τους, μέχρι το τελικό 112-69 που διατηρεί την ομάδα του Βερολίνου στην 3η θέση της κατάταξης.