Με τρίποντο του Μάτισεκ η Άλμπα «έκλεψε» την Ζαλγκίρις! (vid)

Ζάλγκιρις - Άλμπα

Γιάννης Πάλλας 23:09 - 05.12.2023 / Ανανεώθηκε: 00:31 - 06.12.2023

Η Άλμπα αντέδρασε στο τελευταίο 10λεπτο και πήρε τη νίκη (64-62) από την Ζαλγκίρις στο βερολίνο για την 12η αγωνιστική της Euroleague

Παρότι βρίσκονταν πίσω στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα η Άλμπα Βερολίνου βρήκε τον τρόπο και με τρίποντο του Γιόνας Μάτισεκ στα 6’’ πριν τη λήξη της αναμέτρησης επικράτησε (64-62) της Ζαλγκίρις για την 12η αγωνιστική της Euroleague.

Οι Γερμανοί πλέον έχουν ρεκόρ 2-10, ενώ οι Λιθουανοί που έχασαν δικό τους παιχνίδι μετρούν πλέον 5 νίκες και 7 ήττες.

Οι Λιθουανοί από το ξεκίνημα της αναμέτρησης είχαν τον έλεγχο του αγώνα και άνοιξαν το σκορ από την αρχή του παιχνιδιού (13-24 στο 10’). Οι Γερμανοί στηρίζονταν στον Γιοχάνες Τίμαν, αλλά αυτό δεν αρκούσε για να μείνει κοντά στον αντίπαλο.

Γι’ αυτό και η ομάδα του Κάζις Μακσβίτις μεγάλωσε τη διαφορά (13-26 στο 13’). Από εκείνο το σημείο ωστόσο, η Άλμπα πιέζοντας τη μπάλα οδήγησε την Λιθουανική ομάδα να σκοράρει μόλις 2 πόντους σε 7 λεπτά και αποτέλεσμα να «τρέξει» ένα σερί 12-2 και να μειώσει τη διαφορά στους 3 πόντους (25-28 στο 20’) στο τέλος του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, η Ζαλγκίρις που σούταρε με 44% (4/9 τρίποντα) στο πρώτο 20λεπτο είχε τον έλεγχο (34-35 στο 25.30’’) και διατήρησε μια απόσταση ως το τέλος του τρίτου 10λεπτου (39-45 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, η κόπωση και η άνοδος του Γιοχάνες Τίμαν σε συνδυασμό με τη βοήθεια του Γιάνι Βέτζελ και του Γκάμπριελ Πρόσιντα έδωσε τη δυνατότητα στην Άλμπα να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής (57-59 στο 38’) και να ισοφαρίσει (59-59 στο 38. 20’’).

Ο Γκιεντράιτις έδωσε με τρίποντο «αέρα» νίκης (59-62 στο 39’) στη Ζαλγκίρις, ο Τίμαν μείωσε άμεσα (61-62, 40’’) και στα 6’’ πριν τη λήξη ο Γιόνας Μάτισεκ με μεγάλο τρίποντο έδωσε τη νίκη στους Γερμανούς, καθώς στην τελευταία επίθεση ο Εντγκάρας Ουλάνοβας αστόχησε στο τρίποντο.

MVP: Ο Γιοχάνες Τίμαν

Μπορεί ο Γιόνας Μάτισεκ να σημείωσε το καλάθι του αγώνα στο φινάλε, αλλά ο Γιοχάνες Τίμαν ήταν εκείνος που έκανε τη διαφορά και κράτησε όρθια την Άλμπα στο πρώτο, αλλά και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο άσος της Γερμανικής ομάδας τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους (10/11 ελεύθερες βολές, 3/9 δίποντα), 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 31.41 λεππτά συμμετοχής.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Η αντίδραση της Άλμπα στην τελευταία περίοδο, όπου «έτρεξε» ένα επιμέρους σκορ 25-17 με το οποίο έφτασε στη νίκη. Ο Γιόνας Μάτισεκ σημείωσε το καλάθι του αγώνα από τα 6.75, ενώ στην προηγούμενη επίθεση ο Γιοχάνες Τίμαν απάντησε γρήγορα με δίποντο στο τρίποντο του Γκεντράιτις.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μόγκουλκοτς, Ζομάσκι, Γκορντόν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-20, 25-28, 39-45, 64-62.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονζάλεθ): Πρόσιντα 8 (2/6 τρίποντα), Σπανιόλο 6, Γουέτζελ 9 (6 ριμπάουντ), Ντέλοου 6 (1/6 τρίποντα), Μάτισεκ 8 (2), Σνάιντερ 5 (1), Κουμάτζι 3, Τίμαν 16 (6 ριμπάουντ), Μπιν 3 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Μακσβίτις): Έβανς 8 (1/4 τρίποντα, 4 λάθη) , Λεκαβίτσιους , Χέιζ 4, Γκεντράιτις 15 (3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίαμτα), Σμιτς 4 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Μπιρούτις 2, Σάμνερ 4 (3 λάθη), Ντίμσα 11 (1), Λαβρινοβίτσιους 6 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη), Ουλανόβας 8 (1/3 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη).

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ

Η Άλμπα για την 13η αγωνιστική θα υποδεχθεί την Εφές (7/12, 21:00) και η Ζάλγκιρις θα φιλοξενήσει τη Μονακό (8/12, 20:00).