Ξέσπασε στην Πάτρα ο Παναθηναϊκός με Καλαϊτζάκη και Ερνανγκόμεθ

Παναγιώτης Καλαϊτζάκης

Ηλίας Λαλιώτης 21:57 - 28.01.2024 / Ανανεώθηκε: 22:14 - 28.01.2024

Ο Παναθηναϊκός AKTOR πέρασε με χαρακτηριστική άνεση (55-87) και συντήρηση δυνάμεων από την έδρα του Απόλλωνα Πάτρας, μετά την ήττα από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, έχοντας ως κορυφαίο τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη και πάλι, αλλά και τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση.

Το αήττητο σερί του στην φετινή Basket League επέκτεινε ο Παναθηναϊκός AKTOR, επικρατώντας με 87-55 του Απόλλωνα στην Πάτρα, δημιούργωντας μαζί με τους οπαδούς του μια ζεστή ατμόσφαιρα στο... παγωμένο κατά τα άλλα γήπεδο της Περιβόλας.

Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν αντέδρασαν μετά την ήττα στο Βελιγράδι από τη Μακάμπι, με τον Τούρκο προπονητή να κάνει και εξαιρετική διαχείριση ενόψει της διαβολοβδομάδας με Αρμάνι (31/1) και Ζαλγκίρις (2/2), με τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ να είναι ο μόνος που αγωνίστηκε πάνω από 20 λεπτά. Ο Ισπανός μάλιστα έδειξε να «ξεμπουκώνει» στην τέταρτη περίοδο με 10 από τους 12 πόντους.

Κορυφαίος για ένα ακόμα ματς ήταν ο Παναγιώτης Καλαιτζάκης με 18 πόντους, ενώ 14 είχε ο Μήτογλου (όλους στην πρώτη περίοδο) και 13 ο Κέντρικ Ναν. Από πλευράς ηττημένων πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπράουν με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Εργκίν Αταμάν ξεκίνησε με τη βασική του πεντάδα (Ναν, Γκραντ, Γκριγκόνις, Μήτογλου, Λεσόρ) θέλοντας να «καθαρίσει» από νωρίς την αναμέτρηση κόντρα στον Απόλλωνα και να το διαχειριστεί στη συνέχεια, ενόψει της διαβολοβδομάδας. Και σε μεγάλο βαθμό οι «πράσινοι» έκαναν αυτό που ήθελε ο προπονητής τους. Με τον Ντίνο Μήτογλου να ξεκινά με 12 πόντους με 4/4 σουτ και 3 κλεψίματα στα πρώτα 5 λεπτά, ο Παναθηναϊκός AKTOR προηγήθηκε με 7-16. Η πίεση στην άμυνα συνεχίστηκε και με τους υπόλοιπους να μπαίνουν στην εξίσωση επιθετικά, το Τριφύλλι έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +15 (11-26).

Η αρχική χαλαρότητα του second unit των «πράσινων» στην άμυνα, έδωσε τη δυνατότητα στον Απόλλωνα να μειώσει σε μονοψήφιο νούμερο τη διαφορά (21-30), αλλά 8 σερί πόντοι του Καλαϊτζάκη επανέφεραν το άνετο πράσινο προβάδισμα. Με τον Ναν να επιστρέφει στο πάρκε και τους Μωραΐτη και Αντετοκούνμπο να δίνουν λύσεις επιθετικά, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε για πρώτη φορά στο +20 (23-43 στο 17’), κλείνοντας με ανάλογο τρόπο το πρώτο ημίχρονο (29-49).

Με τους βασικούς να επιστρέφουν στο παρκέ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και τους Λεσόρ και Ναν να μονοπωλούν τις επιθετικές προσπάθειες, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έφτασε στο +27 (32-59 στο 23’). Δράση ανέλαβε στη συνέχεια ο εξαιρετικά ανεβασμένος Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, για να ανεβάσει με τρίποντο τη διαφορά μέχρι και το +28 (36-64).

Η second unit του Παναθηναϊκού ανέλαβε να κλείσει τον αγώνα, με τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ να εκμεταλλεύεται την ευκαιρία για να βρει ρυθμό και 7 σερί πόντους ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 30 πόντους και τη διατήρησε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το τέλος του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 11-26, 29-49, 44-71, 55-87

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Κόουλμαν 5 (2/9 σουτ, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπιμπς 11 (5/15 σουτ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Γκιουζέλης, Σαλούστρος 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 15 (4/7 δίποντα, 7/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπλέιλοκ 5 (2/9 σουτ, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βησσαρίου 2 (1/5 σουτ), Όσμπορν 9 (1), Καφέζας 3, Κογιόνης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Γκραντ 2, Ναν 13 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λεσόρ 10 (5/6 δίποντα), Γκριγκόνις 4, Μήτογλου 14 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Καλαϊτζάκης 18 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Μωραΐτης 7 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Σαμοντούροβ 2, Παπαπέτρου 2 (1/8 σουτ), Αντετοκούνμπο 3 (12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Ερνανγκόμεθ 12 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαντζούκας

ΤΕΛΟΣ αγώνα με το σκορ στο 55-87

• 55-87 στο 37' με τα πάντα να έχουν κριθεί εδώ και ώρα και το μοναδικό που απομένει να είναι η τελική διαφορά
  • 49-80 στο 34' με τους Πράσινους, χωρίς άγχος, να έχουν τον έλεγχο
  • 44-74 στο 31' με τον Παναθηναϊκό στο +30 δια χειρός Χουάντσο!