Άρης να... γουστάρεις λύγισε την ΑΕΚ

Γκούντγουϊν / © Intime

Sportal newsroom 21:14 - 04.02.2023 / Ανανεώθηκε: 13:12 - 05.02.2023

Ο Άρης ήταν κατά πολύ ανώτερος της ΑΕΚ, με τους Θεσσαλονικείς να επικρατούν στην κατάμεστη έδρα τους με 74-64 και να φτάνει στο 8-7.

Ο Άρης κυριάρχησε απέναντι στην ΑΕΚ και μετά από ένα παιχνίδι που στο μεγαλύτερο διάστημα το ήλεγχε απόλυτα, πήρε μια σπουδαία νίκη με 74-64.

Από την αρχή μέχρι το τέλος ο Άρης είχε τον έλεγχο, με την ΑΕΚ να απειλεί μεν. αλλά να μην καταφέρνει σε κανένα σημείο του αγώνα να πάρει κεφάλι στο σκορ και να δείξει πως μπορεί να διεκδικήσει με σοβαρές αξιώσεις τη νίκη.

Κορυφαίος για τον Άρη ήταν ο Γκούντγουϊν, ο οποίος κυριάρχησε στη ρακέτα, έχοντας 16 πόντους και 19(!) ριμπάουντ! Από εκεί και πέρα, οι Νότε και Νετζήπογλου είχαν από 14, με τον Χάγκινς να προσθέτει άλλους 12, αλλά και με 7 ασίστ.

Ο Μίτσελ είχε 15 πόντους και 10 ριμπάουντ για την ΑΕΚ, η οποία υποχώρησε στο 9-6, ενώ 14 πόντους πρόσθεσε ο Μάιλς.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο Άρης ξεκίνησε καταπληκτικά και στο 7' το σκορ ήταν ήδη 23-10, με την ΑΕΚ να κάνει ένα μικρό ξέσπασμα και να μειώνει σε 26-19 στο τέλος του δεκαλέπτου. Η ΑΕΚ μείωσε στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγε στο ημίχρονο με -4 (39-35), όμως ο Άρης συνέχισε να έχει το προβάδισμα και να μην επιτρέπει στην Ένωση να πάρει κεφάλι.

Στο 26' λεπτό η ΑΕΚ είχε μειώσει στο καλάθι (51-49), όμως η ομάδα του κόουτς Καστρίτη είχε το πάνω χέρι, γκάζωσε και προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-51). Ο Άρης έχοντας το πάνω χέρι, κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την ΑΕΚ με 74-64.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 39-35, 58-51, 74-64
Άρης (Καστρίτης): Χόρχλερ 8 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκούντγουιν 15 (6/12 δίποντα, 4/8 βολές, 19 ριμπάουντ σε 31 λεπτά), Νότε 14 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Νετζήπογλου 14 (4/4 τρίποντα), Χάγκινς 12 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μήτρου-Λονγκ 7 (1), Τολιόπουλος 1 (0/8 σουτ), Σχίζας, Φίλλιος, Χρηστίδης 2
ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρεζίερ (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φλιώνης 6 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιάνκοβιτς 2, Μάιλς 14 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μίτσελ 15 (7/12 δίποντα, 1/6 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος (5 ασίστ), ΜακΓκρίφ 6 (4/4 βολές), Γόντικας 4, Παπαδάκης 2, Γουίλιαμς 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Στρέλνιεκς 6 (2/9 σουτ)