Φιλική νίκη για τον Άρη επί της ΜΖΤ Σκοπίων

Βασίλης Τολιόπουλος

© Aris BC FB page

Aχιλλέας Μαυροδόντης 23:43 - 05.09.2023 / Ανανεώθηκε: 23:43 - 05.09.2023

Ο Άρης πήρε άνετη φιλική νίκη απέναντι στην ΜΖΤ Σκοπίων με 87-67, δείχνοντας πως είναι σε πολύ καλή κατάσταση ενόψει της νέας σεζόν.

Ο Άρης κέρδισε την ΜΖΤ Σκοπίων με 87-67, σε φιλικό το οποίο διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών στο «Nick Galis Hall».

Αυτό ήταν το δεύτερο παιχνίδι προετοιμασίας για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, ο οποίος δεν είχε στη διάθεσή του τον Γιώργο Φίλλιο (οστικό οίδημα στο γόνατο).

Στιο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, οι «κιτρινόμαυροι» στηρίχθηκαν στο καλό δεύτερο ημίχρονο και ειδικότερα σε ένα ξέσπασμα διαρκείας στην τέταρτη περίοδο, η οποία ήταν αρκετή για να τους δώσει τη νίκη.

Ο Καρ είχε 21 πόντους για τον Άρη, ενώ ο Κατσίβελης πρόσθεσε 15 και ο Τολιόπουλος 11.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Με τον Κατσίβελη να φτάνει τους 8 πόντους, ο Άρης προηγήυθηκε με 22-14 στο 10’. Ο αντίπαλος αντέδρασε στη δεύτερη περίοδο, «ροκάνισε» τη διαφορά (28-26) και το ημίχρονο τον βρήκε μπροστά με 35-39.

Ο Καρ πέτυχε 9 πόντους σε 5 λεπτά και ο Άρης ξαναπέρασε με 51-48. Με τον Κατσίβελη να σκοράρει και με καλή άμυνα, οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν με διαφορά 10 πόντων (58-48), πριν το 62-58 του 30’.

Με τρίποντα των Περσίδη, Τολιόπουλου, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έκανε σερί 11-0 και προηγήθηκε με 75-62. Εξακολουθώντας να παίζει δυνατή άμυνα και με τον Μπλούμπεργκς να βρίσκει στόχο έξω από τα 6.75, ο Άρης ανέβασε τη διαφορά, για το τελικό 87-67.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 35-39, 61-58, 87-67.

Άρης (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 4, Σανόγκο 4, Τολιόπουλος 11 (1), Καρ 21 (1), Κατσίβελης 15 (1), Μπλούμπεργκς 13 (2), Τσαχτσίρας, Μπέιτς 8, Καζαμίας, Περσίδης 3 (1), Χάρελ 8 (1), Καλόγηρος.

ΜΖΤ Σκοπίων (Ατανάσοφ): Κρστέβσκι 12 (1), Τανάσκοβιτς 5, Ουόρκου 7 (1), Αντονόφσκι 6, Ράσελ 10 (2), Ρόμπεβ 9 (2), Μαρίν, Μιλοβάνοβιτς 5 (1), Ντ. Στογιανόφσκι 3 (1), Β. Στογιανόφσκι 2, Μπάκοβιτς 6 (1), Στογιόφσκι.