Η Ουλμ «λύγισε» τον Άρη στην παράταση

Άρης - Ουλμ

©Intime

Νίκος Καλαμπάκας 22:34 - 22.11.2023 / Ανανεώθηκε: 20:57 - 08.02.2024

Ήττα με σκορ 88-99 γνώρισε ο Άρης από την Ουλμ στην παράταση (81-81 η κανονική διάρκεια). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έπεσε στο 3-5 της κατάταξης, ενώ οι Γερμανοί ανέβηκαν στο 6-2.

Ματς για γερά νεύρα έγινε στο «Αλεξάνδρειο» της Θεσσαλονίκης, ανάμεσα στον Άρη και την Ουλμ που βρήκε τελικά νικήτρια την ομάδα της Γερμανίας στην παράταση με σκορ 99-88. Πολλά παράπονα των γηπεδούχων για κάποιες διαιτητικές αποφάσεις.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Ουίλιαμς με 20 πόντους, ενώ 18 πρόσθεσε ο Φιγκερόα. Για τον Άρη ξεχώρισαν οι οι Καρ που σημείωσε 20 πόντους, ενώ 13 πρόσθεσε ο Μποχωρίδης, 16 ο Τολιόπουλος και 10 ο Ντε Σόουζα.

Οι Θεσσαλονικείς έδωσαν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι από το ξεκίνημά του, όμως η Ουλμ δεν είχε πρόβλημα να τους ακολουθήσει. Οι δύο αντίπαλοι εναλλάσσονταν στο προβάδισμα και ο αγώνας είχε τρομερό ενδιαφέρον από το πρώτο κιόλας λεπτό. Η 1η περίοδος βρήκε την ελληνική ομάδα μπροστά στο σκορ με 21-19, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι έκαναν ξεκάθαρο ότι δεν βρίσκονταν τυχαία στο 5-2 της κατάταξης.

Ίδιο ήταν το σκηνικό και στο 2ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Καθοδηγούμενος από τους Καρ που είχε 6 πόντους, Τολιόπουλο 6 και Περσίδη και Γκάλινατ (5 π.), ο Άρης προσπαθούσε να πάρει διαφορά από την Ουλμ. Όμως οι Ουίλιαμς και Φιγκερόα έβρισκαν τις απαντήσεις και σημειώνοντας από 10 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, κράτησαν την ομάδα τους στο -1 (42-41).

Η 3η περίοδος βρήκε τον Άρη με περισσότερη ενέργεια. Οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά στο +5 και τελικά πήγαν στην ανάπαυλα του δεκαλέπτου με το σκορ στο 59-55.

Το τελευταίο δεκάλεπτο έκρυβε πολλές εναλλαγές συναισθημάτων. Στα 2 τελευταία λεπτά η Ουλμ πήρε το προβάδισμα και το διατηρούσε έπειτα από κάθε κατοχή της. Η φάση του αγώνα έγινε 29'' πριν τη λήξη.

Η κατοχή ήταν στην Ουλμ, τη μπάλα είχε ο Νούνιες ο οποίος έκανε βήματα που δεν τα είδαν οι ρέφερι. Με το σκορ στο 78-79 η μπάλα έμεινε στους φιλοξενούμενος που σκόραραν ενώ όλο το γήπεδο διαμαρτυρόταν, διαμορφώνοντας το 78-81.

Ευτυχώς για τους κιτρινόμαυρους ο Τολιόπουλος μίλησε τελευταίος, ισοφάρισε με τρίποντο και έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Εκεί οι Γερμανοί ξεκίνησαν με σερί 8-0, παίρνοντας πλέον ξεκάθαρο πλεονέκτημα. Ο Άρης απάντησε με τρίποντο του Τολιόπουλου για το 84-89, ενώ ο Ντε Σόουζα δύο επιθέσεις μετά μείωσε σε 86-91. Όμως ο Φιγκερόα έδειχνε ασταμάτητος και γρήγορα ανέβασε τη διαφορά ξανά στο +7 (86-93), δίνοντας στην ομάδα του ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης, αφού απέμενε μόλις 1.25'' για τη λήξη.

Την... ταφόπλακα στα όνειρα του Άρη έβαλε ο Νούνιες που σημείωσε καλάθι για το 86-95, ενώ στη συνέχεια έκλεψε από τον Μποχωρίδη και ανέβασε το σκορ στο 86-97. Ο Άρης δεν μπόρεσε να επιστρέψει κι έτσι η Ουλμ έφυγε νικήτρια με το τελικό 88-99.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 42-41, 59-55, 81-81κ.α., 88-99

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 2, Τολιόπουλος 16 (2/4 δίποντα, 4/10 τρίποντα), Καρ 20 (4/12 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Κατσίβελης 6 (1), Μποχωρίδης 13 (1), Περσίδης 5 (1), Ντε Σόουζα 10 (6 ριμπάουντ), Χάρελ 6 (1), Μπάνκστον 2, Γκάλινατ 8 (2/6 τρίποντα).

ΟΥΛΜ (Γκαβέλ): Ντάντιετ 5 (1), Γιένσεν 4 (1), Μπρέτζελ 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές), Χέρκενχοφ 5 (1), Νούνιεθ 14 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Κλάπσαϊτζ 12 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Φιγκεόρα 18 (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Ντε Πάουλα (0/4 σουτ), Γιάλοου 12, Γουίλιαμς 20 (7/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη).

Θυμηθείτε το live της αναμέτρησης

• Τέλος του αγώνα: Άρης - Ουλμ 88-99
  • Μειώνει ο Μποχωρίδης με βολές σε 88-97
  • Η Ουλμ έχει «καθαρίσει» τον αγώνα, αφού προηγείται με 97-86.
  • 86-93 μπροστά οι Γερμανοί, δυσκολεύει η νίκη για τον Άρη.
  • 74-76 με τρίποντο από τα 8.50
  • 74-73 ο Άρης, ματσάρα στο «Αλεξάνδρειο»
  • Πέρασε ξανά μπροστά η Ουλμ, 72-73
  • Ντέρμπι στη Θεσσαλονίκη, Άρης - Ουλμ 72-71
  • 64-63, ο Άρης διατηρεί το προβάδισμα
  • Συνεχείς οι εναλλαγές στο σκορ, ο Άρης μπροστά με 62-60
  • 57-55, διατηρεί το προβάδισμα ο Άρης
  • Οι γηπεδούχοι πάντως έτρεξαν σερί 6-0 για το 57-53! Ματσάρα στη Θεσσαλονίκη!
  • Η Ουλμ μείωσε με τρίποντο, ο Ντε Σόουζα έκανε φάουλ αμέσως μετά το σουτ, oι φιλοξενούμενοι έβαλαν και 2 βολές, ενώ είχαν και την κατοχή και κάπως έτσι σημείωσαν 8 πόντους σε μια επίθεση για το 51-53!

• Τέλος πρώτης περιόδου: Άρης - Ουλμ 21-19
  • Η Ουλμ πέρασε μπροστά με τρεις πόντους (14-17), ο Άρης μείωσε με βολές του Καρ (16-17)

Το τζάμπολ θα γίνει στις 20.00

Οι δύο ομάδες συμμετέχουν στον 1ο όμιλο της διοργάνωσης. Ο Άρης έχει ρεκόρ 3-4, ενώ η Ουλμ 5-2.

Καλησπέρα σας. Ο Άρης υποδέχεται την Ουλμ για την 8η αγωνιστική του Eurocup. Θα παρακολουθήσουμε μαζί live την εξέλιξη της αναμέτρησης!