Ο Παναθηναϊκός το πίστεψε, ο Μπέικον το έχασε και έμεινε η γεύση της ήττας στο σουτ από τη Μιλάνο

Ντουέιν Μπέικον

Γιώργος Γαβριλάκης 23:16 - 23.02.2023 / Ανανεώθηκε: 23:59 - 23.02.2023

Ο Ντουέιν Μπέικον αστόχησε στην τελευταία κρίσιμη προσπάθεια που θα ισοφάριζε το ματς κι έτσι ο Παναθηναϊκός έχασε στο Μιλάνο με 78-76 από τις βολές του Νικολό Μέλι -στο ντεμπούτο του Χρήστου Σερέλη στον πάγκο των «πρασίνων».

Ο Παναθηναϊκός έκανε μεγάλη προσπάθεια, πίεσε και πιέστηκε κόντρα Αρμάνι Μιλάνο και τελικά έχασε στο σουτ. Ο Ντουέιν Μπέικον πήρε την ευθύνη της τελευταίας επίθεσης, στριμώχτηκε, κατάφερε να εκτελέσει, αλλά αστόχησε. Δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει και οι Ιταλοί πήραν την εντός έδρας νίκη με 78-76 που καθορίστηκε από τις δύο ελεύθερες βολές του Νικολό Μέλι, 11,6 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα. Κι όλα αυτά την ώρα που ο Παναθηναϊκός έπαιξε για πρώτη φορά με τον Χρήστο Σερέλη στον πάγκο του, αλλά χωρίς τους τραυματίες Γκουντάιτις, Αγραβάνη, Μποχωρίδη και τα αδέλφια Καλαϊτζάκη.

Για τους «πράσινους» το ματς που ακολούθησε την ήττα από τον Ολυμπιακό στην Κρήτη (στο Final 8 του Κυπέλλου) είχε αισιόδοξη αύρα, αλλά πικρή γεύση. Ήταν η τέταρτη διαδοχική ήττα στη διοργάνωση που πλέον δεν υπάρχει καμία ελπίδα για μεγάλη ανάκαμψη και σύντομα δεν θα υπάρχουν ούτε μαθηματικές ελπίδες εισόδου στην «οκτάδα». Με ρεκόρ 8-17 το μόνο που μπορεί ο Παναθηναϊκός να αποφύγει είναι η τελευταία θέση, που ανήκει στην Άλμπα Βερολίνου.

H εξέλιξη του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να πιέσει στην άμυνα από το ξεκίνημα. Είχε καλές στιγμές, αλλά απέτυχε να βρει ρυθμό κυρίως γιατί ήταν άστοχος στην επίθεση. Πήρε προβάδισμα με τον Μπέικον στο 3ο λεπτό (7-5), ενώ στο πεντάλεπτο ο Παπαγιάννης έβαλε μπροστά την ομάδα του με 13-8.

Η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» μπροστά με μόλις ένα πόντο: 21-20. Στη δεύτερη περίοδο η Αρμάνι Μιλάνο άρχισε να απειλεί και να αναπτύσσεται. Ο Στέφανο Τόνουτ έκανε ζημιά κι αν δεν ήταν ο Ντέρικ Ουίλιαμς θα είχε χαθεί μεγάλο μέρος... έδαφους κάτω από τα πόδια των «πρασίνων».

Σερέλης: «Είμαστε μια winning team»
EUROLEAGUE

23:52 - 23.02.2023

Ο Χρήστος Σερέλης στο ντεμπούτο του μετά το τέλος του παιχνιδιού του Παναθηναϊκού στο Mediolanum Forum και την ήττα που γνώρισε από την Αρμάνι Μιλάνο υποστήριξε πως θα πρέπει να αλλάξει η νοοτροπία προσέγγισης των αγώνων.

Οι Ιταλοί προηγήθηκαν με 36-28 στο 14'49'', αλλά ο Ουίλιαμς ήταν αποφασισμένος να μην αφήσει την ομάδα του να χάσει επαφή. Απάντησε με δύο διαδοχικά τρίποντα για να μειώσει σε 36-34 (15'34''), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με δικό του άστοχο τρίποντο που θα έδινε το προβάδισμα. Είχε προηγηθεί όμως ένα καλάθι και οι 17 του πόντοι στο πρώτο μέρος που έστειλε το παιχνίδι στην ανάπαυλα με τους γηπεδούχους μπροστά με 40-39.

Στην τρίτη περίοδο, ότι έκανε ο Ντέρικ Ουίλιαμς στο πρώτο ημίχρονο για τον Παναθηναϊκό, το έκανε ο Σαμπάζ Νέιπιερ για λογαριασμό της Μιλάνο. Ο Αμερικανός με καταγωγή από το Πουέρτο Ρίκο, ο οποίος αποτέλεσε στόχο του Παναθηναϊκού πριν επιλέξει την Ιταλία για επόμενο σταθμό της καριέρας του με 8 μαζεμένους πόντους και συνολικά 4/6 τρίποντα έδωσε προβάδισμα επτά πόντων στους γηπεδούχους: 50-57 στο 26'40''.

Ο Μπίλι Μπάρον και ο Νικολό Μέλι δημιουργούσε έξτρα προβλήματα στον Παναθηναϊκό που βρέθηκε πίσω στο σκορ αρκετές φορές με οκτώ πόντους (61-53 και 64-56), αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε. Ο Νέιτ Ουόλτερς ανέβασε τον ρυθμό του παιχνιδιού και οι «πράσινοι» απέκτησαν στενή επαφή στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου με τον Γιώργος Παπαγιάννη να μειώνει σε 64-62 στο 30'30''.

Τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες και στο τελευταίο λεπτό το σκορ ήταν ισόπαλο στο 76-76 και είχε διαμορφωθεί με ένα εύστοχο τρίποντο του Πάρις Λι. Η Αρμάνι Μιλάνο αστόχησε στην κρίσιμη δική της επίθεση, αλλά κέρδισε φάουλ και ο Νικολό Μέλι πήγε στη γραμμή των ελευθέρων βολών. Ο διεθνής Ιταλός και πρώην παίκτη του ΝΒΑ ευστόχησε και στις δύο κάνοντας το 78-76 και αφήνοντας 11,6 δευτερόλεπτα στον Παναθηναϊκό. Με επίθεση στο μισό γήπεδο, η μπάλα πήγε στον Ντουέιν Μπέικον, όπως αναμενόταν απ' όλους, και φυσικά από την άμυνα των γηπεδούχων. Ο Αμερικανός εγκλωβίστηκε, βρήκε τον τρόπο να εκτελέσει εκτός ισορροπίας, αλλά αστόχησε και δεν μπόρεσε να στείλει το ματς στην παράταση.

MVP: Μπράντον Ντέιβις

Ο Νικολό Μέλι έβαλε τις κρίσιμες βολές, αυτές που έδωσαν τη νίκη, αλλά αν ο Μπράντον Ντέιβις δεν είχε κάνει την προεργασία τότε η Αρμάνι Μιλάνο θα είχε βρεθεί σε δύσκολη θέση. Ο 32χρονος Αμερικανός σέντερ ήταν κομβικός και ειδικά όταν ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν φορτωμένος με φάουλ στην άκρη του πάγκου του Παναθηναϊκού πήρε τη μπάλα και τις κεντρικές αρμοδιότητες στο παιχνίδι της ομάδας του. Τελείωσε το ματς με 16 πόντους με 8/11 σουτ, πήρε 5 ριμπάουντ, είχε 3 ασίστ και όλα αυτά μόλις σε 17 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 40-39, 64-60, 78-76.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέιβις 16 (8/11 δίποντα, 0/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΝτεΣόν Τόμας 2, Λουαού-Καμπαρό 1 (0/5 σουτ, 3 λάθη), Μήτρου-Λονγκ 2, Τονούτ 11 (4 ριμπάουντ), Μέλι 14 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπάρον 9 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Νέιπιερ 16 (2/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάινς 2 (3 ριμπάουντ), Ντατόμε 3, Φόγκτμαν 2 (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Γουόλτερς 8 (4/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Λι 13 (3/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Παπαγιάννης 10 (5/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5 βολές), Ντέρικ Ουίλιαμς 21 (4/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Ματ Τόμας 5 (1/5 τρίποντα), Μπέικον 14 (5/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 1/3 βολές), Πονίτκα 3 (0/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γκριγκόνις, Μαντζούκας 2.