Ο Παναθηναϊκός κατέρρευσε στην Μπολόνια

Νέιτ Ουόλτερς / © Intime

Γιώργος Γαβριλάκης • Πάρης Τσελεπίδης • 23:19 - 19.01.2023 / Ανανεώθηκε: 11:28 - 23.06.2023

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 14 πόντους (25-11), σιγά σιγά επέστρεψε, προηγήθηκε επτά λεπτά πριν το τέλος (57-55), αλλά μετά κατέρρευσε και η Βίρτους νίκησε με 74-64.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με τρίποντο του Πονίτκα (57-55) επτά λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης, αλλά ακολούθησε… τρικυμία, που ολοκληρώθηκε με «ναυάγιο». Η Βίρτους από τη ώρα που ο Πολωνός έβαλε τους «πράσινους» μπροστά απάντησαν με επιμέρους σκορ 14-0 (!) και έφθασαν στην τελική επικράτηση με 74-64.

Οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς μετά τη νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ, επέστρεψαν στις ήττες. Έχουν επτά αποτυχημένα αποτελέσματα στα τελευταία οκτώ ματς και με ρεκόρ 7-13... υποφέρουν στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Για τη Βίρτους Μπολόνια ήταν η ένατη νίκη σε 20 αγωνιστικές και ο δρόμος προς την οκτάδα δεν είναι εύκολος. Κόντρα στον Παναθηναϊκό, που είχε για πρώτο σκόρερ τον Νέιτ Ουόλτερς με 15 πόντους, τον Ματέους Πονίτκα να ακολουθεί με 13 και τον Ντουέιν Μπέικον να μένει στους 8 πόντους με 2/11 σουτ, οι Ιταλοί είχαν για πρωταγωνιστή τον Τόρνικε Σενγκέλια. Ο Γεωργιανός φόργουορντ είχε 16 πόντους, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ ο Μίλος Τεόντοσιτς, είχε 12 πόντους, αλλά και 7 λάθη.

Η Βίρτους δεν καθυστέρησε για να δώσει τη δική της κατεύθυνση στο παιχνίδι. Πίεσε στην άμυνα, δυσκόλεψε κάθε κατοχή του Παναθηναϊκού και προηγήθηκε με 18-9 με καλάθι του Ίφε Λούντμπεργκ στο 8’18’’. Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να βρει εύκολους πόντους και στα πρώτα δέκα λεπτά έβαλε μόλις 11. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 14 πόντους διαφορά (και πάλι με καλάθι του Λούντμπεργκ) στο 11’33’’ και με το σκορ στο 25-11.

Μέχρι και την ανάπαυλα του ημιχρόνου τίποτα δεν άλλαξε και οι Ιταλοί ολοκλήρωσαν την παρουσία του στο πρώτο μέρος προηγούμενη με 43-30. Με την είσοδο των δύο ομάδων για το δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έδειξε σημάδια ζωής. Ο Νέιτ Ουόλτερς ανταποκρίθηκε και στα επιθετικά του καθήκοντα και με δικούς του πόντους οι «πράσινοι» μείωσαν σε 52-45 στο 17’47’’.

Η Βίρτους επέστρεψε σε διψήφια διαφορά με τρίποντο του Λούντμπεργκ (για μία ακόμα φορά) με τον Γερμανό να μην σκοράρει πολύ, αλλά να βρίσκει τον τρόπο να προσφέρει σε κρίσιμα για την ομάδα του σημεία. Έκανε το σκορ 52-41 (25’49’’) και από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να ανατρέψει την κατάσταση. Και τα κατάφερε! Μέσα σε 7 λεπτά έκανε επιμέρους σκορ 14-0 και οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς πήραν το προβάδισμα. Αυτό συνέβη 7’06’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης με τον Ματέους Πονίτκα να βάζει το τρίποντο που έκανε το 57-55 υπέρ της ομάδας του. Και πάνω που ο Παναθηναϊκός έδειχνε ικανός, αποφασισμένος και δυναμικός… έκλεισαν τα φώτα της επίθεσή τους. Έμεινε άποντος για 5 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα και 7 λεπτά χωρίς καλάθι εντός πεδιάς. Η Βίρτους πήρε και πάλι τον έλεγχο και τον κράτησε εύκολα μέχρι το τελικό 74-64.

MVP: Τόρνικε Σενγκέλια

Ο Γεωργιανός φόργουορντ με το ταλέντο και την εμπειρία του έκανε μεγάλη ζημιά στον Παναθηναϊκό. Τελείωσε το ματς με 16 πόντους, ενώ δεν... ασχολήθηκε με τα ριμπάουντ (είχε μόλις 2), αλλά πήρε οργανωτικές αρμοδιότητες. Πρόσθεσε στη στατιστική του 7 ασίστ και γενικά ήταν ο κορυφαίος της Βίρτους στη σημαντική -για την ομάδα της Μπολόνια- νίκη

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 43-30, 55-51, 74-64.
ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Κορντινιέ 5 (5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Παγιόλα, Μπακό 11 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Τζαϊτέ 8 (4/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Λούντμπεργκ 9, Σενγκέλια 16 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χάκετ 7 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μίκι 1 (0/5 σουτ), Οτζελέγιε 5, Τεόντοσιτς 12 (0/1 δίποντο, 2/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ, 7 λάθη).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Ουόλτερς 15 (4/8 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 4/5 βολές), Λι 7 (1/6 τρίποντα), Παπαγιάννης 6 (5 ριμπάουντ, 3 λάθη, 2 μπλοκ), Ουίλιαμς 10 (2/2 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον 8 (1/4 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 λάθη), Πονίτκα 13 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 3 (1/4 τρίποντα, 2 ασίστ, 4 λάθη), Γκουντάιτις 2.