Δεν άντεξε ο Ιωνικός απέναντι στο Λαύριο και παίζει τελικό παραμονής στην Καρδίτσα!

©InTime

Γιάννης Πάλλας 18:38 - 01.04.2023 / Ανανεώθηκε: 18:53 - 01.04.2023

Ο Ιωνικός ηττήθηκε (90-82) από το Λαύριο για την 21η αγωνιστική της Basket League και παίζει την παραμονή στο τελευταίο παιχνίδι εκτός έδρας με την Καρδίτσα.

Ο Ιωνικός έκανε το τέλειο πρώτο 20λεπτο απέναντι στο Λαύριο, αλλά στο δεύτερο μέρος έμεινε στα... αποδυτήρια και ηττήθηκε (90-82) στον «Πλάτωνα» από την ομάδα της Λαυρεωτικής για την 21η αγωνιστική της Basket League.

Πλέον, οι Νικαιώτες καλούνται να τα παίξουν «όλα για όλα» στον ΤΕΛΙΚΟ που θα δώσουν στο κλειστό «Γ. Μπουρούσης» της Καρδίτσας, στην προσπάθεια τους για να παραμείνουν στην κατηγορία!

Παράλληλα, με αυτό το αποτέλεσμα στον «Πλάτωνα» έχει σωθεί και μαθηματικά ο Απόλλωνας Πάτρας...

Η ομάδα του Φοίβου Κωστή μπήκε με μεγαλύτερη επιθυμία για τη νίκη και αυτό αποτυπώθηκε από τα πρώτα λεπτά (17-11 στο 5') με τον Νταβόντε Λέισι να σκοράρει. Ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης σκόραρε για τους φιλοξενούμενους και έφερε τον αγώνα σε ισορροπία (17-17) πριν συμπληρωθεί το πρώτο 10λεπτο (26-20) με τους φιλοξενούμενους να έχουν 0/5 τρίποντα.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ιωνικός με τον Νίκο Αρσενόπουλο να ευστοχεί από τα 6.75 ανέβασε τη διαφορά στο +10 (35-25 στο 13’). Το Λαύριο έπαιζε σαν υπνωτισμένο και αυτό αποτυπώθηκε στο σκορ στο τέλος του πρώτου μέρους, όπου με καλάθια του Ντιόντε Χόκινς οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια μ’ ένα +20 (51-31, στο 20’).

Το Λαύριο συνέχισε να μην σκοράρει από τα 6.75 (είχε 0/11 στο πρώτο μέρος) και αυτό εξηγεί εν πολλοίς και το επιμέρους 25-11 της ομάδας της Νίκαιας.

Στην επανάληψη, ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης «συνδέθηκε» με το καλάθι από την περιφέρεια, ο Σιρίλ Λάνγκεβαιν κυριάρχησε στη ρακέτα και με την βοήθεια του Σέβιον Φλαγκ το Λαύριο μείωσε αρχικά σε 68-60 (στο 30’) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το τελευταίο 10λεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους που πρώτα ισοφάρισαν (68-68 στο 32’) και στη συνέχεια με «γκολ-φάουλ» του Σιρίλ Λάνγκεβαιν και τρίποντο του Αλέξανδρου Νικολαΐδη προηγήθηκαν με 5 πόντουρ (75-80 στο 36’). Ο Ιωνικός έμοιαζε να μην έχει δυνάμεις και εκεί όλα τελείωσαν για τους γηπεδούχους που θα τα δώσουν όλα στην Καρδίτσα για να σωθούν...

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 51-31, 68-60, 82-90.

Ιωνικός (Κωστής): Νούνιεζ-Καστόγιο 4 (2/9 σουτ, 6 ριμπάουντ), Σίμονς 14 (1/5 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λενέλ 14 (4/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Αρσενόπουλος 13 (2/3 δίποντα, 3/10 τρίποντα), Λέισι 15 (3/7 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 9/13 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάπελαν 9 (2/7 τρίποντα), Μπέμπης, Κορκοντζέλος, Χόκινς 13 (3/8 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αγγελόπουλος.

Λαύριο (Λιμνιάτης): Φλαγκ 13 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αλέξανδρος Νικολαΐδης 24 (4/4 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ίντι 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λάνγκεβιν 26 (11/13 δίποντα, 4/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Ζάρας 11 (1), Απόστολος Νικολαΐδης, Ρεμί, Σπρίντζιος, Κολοβέρος 8 91/5 δίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ).