Η βροχή τριπόντων της Έφες «έπνιξε» τον Ολυμπιακό στην Πόλη

Aχιλλέας Μαυροδόντης 21:20 - 19.03.2024 / Ανανεώθηκε: 22:29 - 19.03.2024

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε απέναντι στην Έφες, με την τουρκική ομάδα, η οποία το έβλεπε... βαρέλι από το τρίποντο, να παίρνει τη νίκη με 85-72 απέναντι στους Πειραιώτες.

Ο Ολυμπιακός είδε το σερί του να σταματά στην Πόλη, με την Έφες να επικρατεί των Ερυθρόλευκων με 85-72 στο κατάμεστο Σινάν Ερντέμ.

Από την αρχή η Έφες, χάρη στα τρίποντά της, είχε τον έλεγχο και κρατούσε τον Ολυμπιακό πίσω στο σκορ με διψήφιες τιμές. Οι Ερυθρόλευκοι παρόλα αυτά, στο τρίτο δεκάλεπτο, απάντησαν με το ίδιο νόμισμα και μπήκαν στο ματς, μειώνοντας στον πόντο. Κάπου εκεί όπως η επίθεση έχασε την συνοχή της, ο Πίτερς και ο Φαλ κουράστηκαν και η Έφες βρήκε την ευκαιρία να ξεφύγει και πάλι, φτάνοντας εν τέλει στη νίκη.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός υποχώρησε στο 18-12, χάνοντας μεν ευκαιρία να εδραιωθεί στην τετράδα, αλλά παραμένοντας για τα καλά μέσα στο «κόλπο».

Σπουδαία δουλειά για τον Ολυμπιακό έκαναν οι Πίτερς (19π.), Φαλ (14π.), Παπανικολάου (12π.) και Ουόκαπ (2π., 10ασ.) όμως δεν ήταν αρκετοί για τους Ερυθρόλευκους.

Για την Έφες ο Λάρκιν με 15 πόντους και 6 ασίστ ήταν ο κορυφαίος, ενώ πολύτιμες βοήθειες έδωσαν οι Κλάιμπερν (14π.), Ουίλις (13π.), Μπομπουά (11π.) και Μπράιαντ (10π.).

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Η Έφες μπήκε με 4/5 τρίποντα στο ματς, με το σκορ να γίνεται γρήγορα 12-2 (3’), γεγονός που ανάγκασε τον Ολυμπιακό να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ. Στη συνέχεια η μπάλα πέρασε στον Φαλ και οι Ερυθρόλευκοι βρήκαν λύσεις, όμως η Έφες κράτησε τα ηνία.

Το δεκάλεπτο εν τέλει έκλεισε στο 26-21, ενώ λίγο μετά, με τον Ράιτ να βρίσκει σκορ κι εκείνος, το ματς έφτασε στον πόντο (26-25, 12’), όμως τα τρίποντα της Έφες τον πλήγωσαν και πάλι. Με τον Ντέρεκ Ουίλις να έχει 3/3 από μακριά η διαφορά ανέβηκε και πάλι σε διψήφια τιμές (46-35’), με το ημίχρονο να κλείνει στο 48-37.

20:15 - 19.03.2024

Λαρεντζάκης σε τριποντάρα από το logo!

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης είδε το χρόνο να τελειώνει, όμως αυτό δεν τον εμπόδισε από το να βάλει ένα μεγάλο τρίποντο από το logo στο Έφες - Ολυμπιακός.

Η Έφες συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και ο Λάρκιν, με τα τρίποντα να συνεχίζουν να μπαίνουν, έκανε το σκορ 55-42 στο 23’. Ο Πίτερς με σερί πόντους μείωσε (57-52, 26’), ενώ όταν μπήκε στην εξίσωση και ο Κάνααν, η διαφορά έφτασε στον πόντο (62-61, 28’). Η άμυνα του Ολυμπιακού σε εκείνο το σημείο δεν βρήκε λύσεις, επιθετικά έγινε το ίδιο και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 66-61.

Η ‘Έφες έφτασε το σερί της στο 10-0 και η διαφορά πήγε στους 11 (72-61, 33’). Στην επίθεση ο Ολυμπιακός ήταν ή βιαστικός ή στατικός, ενώ τα τρίποντα της Έφες συνέχισαν να μπαίνουν, με τη διαφορά να ανεβαίνει στους 15 (81-66, 37’). Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός πάλεψε και μείωσε, όμως δεν μπόρεσε να κάνει το κάτι παραπάνω, ενώ ως... κερασάκι στην κακή τούρτα ήρθε η αποβολή του Γιώργου Μπαρτζώκα. Έτσι, το τέλος του αγώνα βρήκε τον Ολυμπιακό να γνωρίζει την ήττα με 85-72.

MVP:

Ο Σέιν Λάρκιν των 15 πόντων και των 6 ασίστ ήταν ο κορυφαίος της Έφες.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Τα τρίποντα της Έφες ήταν ξεκάθαρα ο μεγάλος βραχνάς του Ολυμπιακού. Οι Τούρκοι είχαν 14/27 από το τρίποντο (52%), νούμερο στο οποίο δεν βρήκαν απάντηση οι Πειραιώτες και κυρίως ήταν αποτέλεσμα τις καλής κυκλοφορίας των γηπεδούχων και των κακών περιστροφών του Ολυμπιακού στην άμυνα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Νέντοβιτς, Μπαένα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:26-21, 48-37, 66-61, 85-72

Δείτε το Box Score της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ:

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται τη Βιλερμπάν στο ΣΕΦ την Πέμπτη (21/3, 21:15), παιχνίδι στο οποίο η νίκη αποτελεί επιτακτική ανάγκη για τους Ερυθρόλευκους. Η Αναντολού Εφές υποδέχεται την ίδια ημέρα (21/3, 19:30) την Άλμπα Βερολίνου.

Sportal Euroleague Show: Με 14 «βόμβες» από τα 6.75, η Εφές «εκτέλεσε» τον Ολυμπιακό και η 4άδα ζορίζει για τους Πειραιώτες
SPORTAL ORIGINALS

21:21 - 19.03.2024

Ο Ολυμπιακός δέχθηκε καταιγισμό τριπόντων και ηττήθηκε 85-72 στην Κωνσταντινούπολη απέναντι στην Αναντολού Εφές, για την 30η αγωνιστική της διοργάνωσης. Η εκπομπή Sportal Euroleague Show αμέσως μετά τη λήξη της αναμέτρησης μετέφερε όλο το ρεπορτάζ από το Sinan Erdem Dome. Όλη η δράση της Τρίτης και τα επίσημα highlights των αγώνων. Παρουσιάζουν οι Χριστίνα Βραχάλη και Κώστας Σωτηρίου. Καλεσμένος στο στούντιο της εκπομπής, ο Κωστής Γόντικας.