Εγκατέλειψε ο Προμηθέας στο δεύτερο ημίχρονο και η Χάποελ… ξεσάλωσε

Εξέβιερ Μάνφορντ / © eurocup

Sportal newsroom 22:31 - 20.12.2022 / Ανανεώθηκε: 22:46 - 20.12.2022

Οι Πατρινοί ξεκίνησαν υπέροχα, αλλά κρατήθηκαν στο σκορ μέχρι το ημίχρονο. Στη συνέχεια η ομάδα του Τελ Αβίβ έκανε πάρτι μέχρι το τελικό 100-83.

O Προμηθέας δεν άντεξε την πίεση της Χάποελ που πήγε στην Πάτρα, νίκησε με το εντυπωσιακό 100-83 και γύρισε στο Τελ Αβίβ με την πέμπτη νίκη της σε εννέα αγώνες στο Eurocup. Κορυφαίοι για τους Ισραηλινούς οι δύο Αμερικάνοι, Τζόρνταν ΜακΡέι και Εξέβιερ Μάνφορντ. Για την ομάδα της Πάτρας που και αυτή έχει πλέον ρεκόρ 5-4 πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζο Γιανγκ με 17 πόντους.

Στα πρώτα τρία λεπτά και τριάντα δευτερόλεπτα της αναμέτρησης ο Προμηθέας δεν είχε δεχτεί πόντο ούτε για δείγμα. Και στην επίθεσή του είχε σκοράρει 7 πόντους. Αυτό ήταν όμως και το καλύτερο διάστημα της ομάδας από την Πάτρα. Η ισορροπία και η ισοφάριση είχε στο 7΄40’’ όταν έγινε το 10-10, ενώ η Χάποελ μπήκε πρώτη φορά μπροστά αμέσως μετά με καλάθι του Τζόρνταν ΜακΡέι στο 12-10.

Οι γηπεδούχοι πάντως, κρατήθηκαν μπροστά μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (15-14), ενώ Τζο Γιανγκ και Γιώργος Τανούλης τους οδήγησαν μέχρι το 29-27 στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης. Εκείνη τη στιγμή σημειώθηκε η τελευταία φορά που ο Προμηθέας είχε το προβάδισμα.

Το ημίχρονο τελείωσε με τον Τζόρνταν ΜακΡέι να βρίσκει συμπαράσταση από τον Εξέβιερ Μάνφορντ μέχρι το 37-32 υπέρ των Ισραηλινών.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, η Χάποελ έθεσε τους κανόνες που ήταν ισχυροί και αμετάβλητοι. Με επιμέρους 18-0 μέσα σε 4 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα έκανε το 55-23, προβάδισμα 23 πόντων και ουσιαστικά εκεί τελείωσαν οι όποιες ελπίδες του Προμηθέα για διεκδίκηση της νίκης. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με το 73-53 και τα τελευταία δέκα λεπτά αποτέλεσαν διαδικαστικό χαρακτήρα.

MVP: Τζόρνταν ΜακΡέι

Στα 31 του ο Τζόρνταν ΜακΡέι βρίσκεται στο Ισραήλ και κάνει τη διαφορά για τη Χάποελ Τελ Αβίβ. Ο Αμερικανός γκαρντ/φόργουορντ, πρωταθλητής με τους Κλίβελαντ Καβαλίερς του ΛεΜπρον Τζέιμς (και του Κάιρι Ιρβινγκ) το 2016, στο ΝΒΑ έπαιξε τέσσερις χρονιές με κορυφαία αυτή του 2019-20 όταν με τους Ουάσινγκτον Ουίζαρντς εμφανίστηκε σε 29 ματς (τα τέσσερα ως μέλος της πρώτης πεντάδας) και είχε 12,8 πόντους. Στον Προμηθέα το βράδυ της Τρίτης (20/12) έβαλε 26 και ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης. Είχε επίσης 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-14, 32-37, 53-73, 83-100

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 16 (0/4 τρίποντα, 10/12 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντάνγκουμπιτς 5, Γιανγκ 17 (3/7 τρίποντα), Κοντίτ 9, Πλώτας, Τσαϊρέλης 2, Μουράτος 7, Γκίκας (4 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης, Τανούλης 13 (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Κουλμπόκα 14 (4/9 τρίποντα, 9 ριμπάουντ).

ΧΑΠΟΕΛ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Φράνκο): Τοκότο 10 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χάρελ, Μάνφορντ 15 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπένι 3, Τιμόρ 9 (6 ασίστ), Χόαρντ 14 (7/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ζάλμανσον 7 (6 ριμπάουντ), Ονουάκου 11 (5/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκινάτ 5, ΜακΡέι 26 (9/16 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ)