Έκλεισε θέση για την οκτάδα του Ευρωπαϊκού U18 η Εθνική Εφήβων

Χρήστος Τσάλτας 18:20 - 26.07.2023 / Ανανεώθηκε: 18:42 - 26.07.2023

Ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, η Εθνική Εφήβων κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην Φινλανδία (88-70) και να κλείσει θέση για τα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού U18, όπου θα αντιμετωπίσει την Γερμανία.

Συνεπής στο ραντεβού της με τα μεγάλα ραντεβού ήταν η Εθνική Εφήβων. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου, παρά τα προβλήματα με τα συμπτώματα δηλητηρίασης που παρουσιάστηκαν τις τελευταίες ώρες, δεν ξέφυγε από το πλάνο της, είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του 40λεπτου απέναντι στην Φινλανδία και κατάφερε να πάρει την πρόκριση.

Η «γαλανόλευκη» παρουσιάστηκε στην αναμέτρηση χωρίς τον Νίκο Χιτικούδη, που ρόρεσε μάσκα στην άκρη του πάγκου της «γαλανόλευκης», ωστόσο οι διεθνείς ήταν ανώτερη από το ξεκίνημα, φέρνοντας το παιχνίδι στα δικά τους μέτρα.

Ο Λευτέρης Λιοτόπουλος ήταν το πρώτο... βιολί της ομάδας στην επίθεση, με τον διεθνή γκαρντ να μετράερι 22 πόντους, με 9/17 σουτ και 4 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησε ο Νεοκλής Αβδάλας, με τον άσο του Παναθηναϊκού να προσθέτει 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ επιθετικά μέτρησε 7 πόντους και 3/7 σουτ, όμως επηρέασε το παιχνίδι με πολλούς τρόπους, μετρώντας 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες στα 27 λεπτά που έμεινε στο παρκέ.

Κι όλα αυτά σε έναν αγώνα που η Εθνική στάθηκε άτυχη, καθώς ο Στράτος Καλλιοντζής τραυματίστηκε στον αστράγαλο στο ξεκίνημα του αγώνα και αποχώρησε τραυματίας από την αναμέτρηση.

Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής ομάδας θα είναι η Γερμανία, στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού U18 στο Νις της Σερβίας, με φόντο την πρόκριση στα ημιτελικά και στη ζώνη των μεταλλίων σε ακόμα ένα ευρωπαϊκό τουρνουά τη φετινή σεζόν.

Ο Βαγγέλης Ζιάγκος είδε τους παίκτες του να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και το παιχνίδι τους, την άμυνα να βγαίνει σε πρώτο πλάνο και την απόσταση να φτάνει στο +18 (41-23, 16’20’’) με τον Αλέξη Καμπερίδη. Ήταν το σημείο στο οποίο η Φινλανδία αντέδρασε, έκλεψε μπάλες και έκανε ένα επιμέρους 16-5 για να μειώσει στους επτά πόντους (46-39, 19’55’’). Στην τελευταία επίθεση του πρώτου μισού ο Λευτέρης Λιοτόπουλος νίκησε το χρονόμετρο για να γράψει το 48-39.

Η τρίτη περίοδος ήταν…. ελληνική υπόθεση με τη διαφορά να ανεβαίνει στο +20 (67-47, 28’40”) με το “γκολ φάουλ” του Αμπόσι. Οι Φινλανδοί πλησίασαν και πάλι (73-61, 33’45”) και ακόμη περισσότερο σχεδόν δύο λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης (77-70, 37’40”). Ο Καμπερίδης διαμόρφωσε το 79-70 (38’40”) και ο Λιοτόπουλος έγραψε το 84-70 και έδωσε την ασίστ για το 86-70 με κάρφωμα του Σαμοντούροβ, με τον Αμπόσι να διαμορφώνει το τελικό 88-70.

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 48-39, 69-49, 88-70.

Ελλάδα (Ζιάγκος): Αμπόσι 14 (1), Μαραγκουδάκης 4, Παρασκευόπουλος 5 (1), Σπρίντζιος 10 (2), Βασιλαντωνάκης, Αβδάλας 12, Καλλιοντζής 2, Καμπερίδης 9, Κομνιανίδης 3 (1), Λιοτόπουλος 22 (3), Σαμοντούροβ 7 (10ρ.)