It’s all… Wright και μάγκας Ολυμπιακός στη Stark Arena

Aχιλλέας Μαυροδόντης 22:07 - 04.04.2024 / Ανανεώθηκε: 22:24 - 04.04.2024

Ένας Ράιτ απόλαυση έστειλε τον Ολυμπιακό στα playoffs! Χάρη στη μυθική εμφάνιση του Αμερικανού σέντερ στην 4η περίοδο, στην οποία είχε 16 πόντους και ένα κρίσιμο τρίποντο στα 24’’ πριν από τη λήξη, οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν για δεύτερη σερί εβδομάδα από τη Stark Arena, λυγίζοντας αυτή τη φορά τον Ερυθρό Αστέρα (86-89).

Ο Ολυμπιακός πέρασε από το Βελιγράδι για ακόμα μια φορά, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να επικρατεί απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα με 89-86.

ΟΙ Πειραιώτες ήταν ανώτεροι, όμως ο Ερυθρός Αστέρας δεν άφησε τον Ολυμπιακό να πάρει... ανάσα, με τους Σέρβους να είναι πάντα κοντά στην ελληνική ομάδα. Στο τέλος όμως ο Μόουζες Ράιτ με ένα τρομερό τρίποντο έθεσε τις βάσεις για τη νίκη, με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να παίρνουν με αυτό τον τρόπο μια τεράστια νίκη.

Αυτό το αποτέλεσμα ανεβάζει τον Ολυμπιακό στο 21-12 και «τελειώνει» την υπόθεση εξάδας για τους Ερυθρόλευκους, οι οποίοι πλέον έχουν μπροστά τους έναν τελικό με αντίπαλο την Φενέρμπαχτσε, ματς που θα κρίνει την 5η θέση της κανονικής διάρκειας!

Ο Ράιτ είχε 20 πόντους για τον Ολυμπιακό, με τους Ουόκαπ και Παπανικολάου να προσθέτουν από 12 και τον Ουίλιαμς - Γκος να σκοράρει 10.

Από 19 πόντους είχαν Μπόλομποϊ και Χάνγκα, ενώ 16 πρόσθεσε ο Γκιεντράιτις και 15 ο Νέντοβιτς.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμκά στο παιχνδίδι και με τον Ουόκαπ να κάνει ζημιά, το σκορ έγινε 3-12 (4'). Η απάντηση ήρθε με ένα 8-0 του Ερυθρού Αστέρα για το 11-12 (7'), όμως ένα ξέρσπασμα του Πίτερς (7 πόντοι) και ένα δίποντο του Λαρεντζάκη έκαναν το 11-21 (9'). Ο Τεόντοσιτς έκανε το 14-21, όμως ο Γκος στην εκπνοή έκανε το σκορ του δεκαλέπτου 14-23.

Τα τρίποντα κράτησαν τον Ερυθρό Αστέρα στο παιχνίδι (21-25, 12'), όμως ένα μικρό ξέσπασμα του Ολυμπιακού ήταν πάντα αρκετό για να δώσει αέρα (21-30, 13) στην ομάδα του Πειραιά. Ο Μπόλομποϊ από κοντά και ο Χάνγκα με τα τρίποντά του (4 στο ημίχρονο) έκαναν ζημιά, με το τέλος του ημιχρόνου να βρίσκει τον Ολυμπικό στο +3 (39-42).

Ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο μπήκε ξανά φουριόζος, όμως ο Ερυθρός Αστέρας είχε απαντήσεις. Ο Νέντοβιτς έφτασε τους 11 πόντους και το σκορ έγινε 52-52 στο 24', με τον Ολυμπιακό να είναι πλέον πολύ στατικός και να ζορίζεται επιθετικά. Παρόλα αυτά, με την είσοδο του Ναζ Μήτρου Λονγκ στο παρκέ το σκορ έγινε 56-61 (28'), όμως ο Τεόντοσιτς με τρίποντο έκανε το σκορ 64-63, βάζοντας για πρώτη φορά μπροστά τους Σέρβους.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας κατέβασε το σχήμα και με τρία πλέι μέικερ στο παρκέ, μπόρεσε να πάρει τον έλεγχο, ταΐζοντας διαρκώς τον Μόουζες Ράιτ (14π. στο 35'). Κάπως έτσι οι Ερυθρόλευκοι ανέβασαν το προβάδισμά τους στο +6 (69-75, 35'). «Μία σου και μία μου» ήταν η κατάσταση του αγώνα για πολλή ώρα, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να ταΐζει τον Ράιτ και μέσω αυτού να βρίσκει λύσεις. Παρόλα αυτά, τα επιθετικά ριμπάουντ συνέχισαν να είναι η μεγάλη πληγή, με τον Γκιεντράιτις να μειώνει στο 81-82 (38'). Λίγο μετά ο Χάνγκα έκανε και το 84-84, όμως ο Ράιτ με μεγάλο τρίποντο έκανε το σκορ 84-87 στα 24'. Ο Μπόλομποϊ μείωσε στον πόντο, όμως ο Ουόκαπ με βολές τελείωσε το παιχνίδι, διαμορφώνοντας το τελικό 86-89.

MVP

Ο Μόουζες Ράιτ με 20 πόντους ήταν ΟΛΑ τα λεφτά για τον Ολυμπιακό, με τον Αμερικανό μάλιστα να είναι κομβικός στο τέλος του αγώνα.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Τα επιθετικά ριμπάουντ κρατούσαν τον Ερυθρό Αστέρα στο παιχνίδι, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να τελειώνει το ματς με το τρίποντο του Ράιτ και τις βολές του Ουόκαπ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Περούγκα, Βίλιους, Περάντι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-23, 39-42, 64-63, 86-89

Δείτε το Box score της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ:

Ο Ολυμπιακός έχει μπροστά του το παιχνίδι απέναντι στη Φενέρμπαχτσε, ματς που θα κρίνει την τελική κατάταξη των δύο ομάδων και όχι μόνο!