Μεγάλη νίκη για τη Βαλένθια (84-83) κόντρα στην Μπαρτσελόνα

Ντούμπλιεβιτς / © euroleague.net

Sportal newsroom 23:45 - 23.12.2022 / Ανανεώθηκε: 00:08 - 24.12.2022

Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στην ψυχραιμία της Βαλένθια. Οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη και δεν επέτρεψαν στη Μπαρτσελόνα να ολοκληρώσει την επιστροφή της στην τελευταία περίοδο.

Στην ισπανική «μάχη» της βραδιάς η Βαλένθια ήταν η νικήτρια. Φιλοξένησε τη Μπαρτσελόνα, βρέθηκε να προηγείται με 79-69 τρία λεπτά και 20 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, αλλά το παιχνίδι απέκτησε οριακό χαρακτήρα στο τελευταίο δίλεπτο.

Τελικά οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν με 84-83 την έβδομη νίκη τους σε 15 αγώνες. Επίδοση που τους επιτρέπει να κοιτάνε πλέον την «οκτάδα» της Euroleague.

Πρωταγωνιστής, για τη Βαλένθια ήταν (και πάλι) ο Χασιέλ Ριβέρο. Ο Κουβανός ήταν πρώτος σκόρερ με 16 πόντους. Πάντως, η ομάδα του είχε ποικιλία και επιλογές, την ίδια ώρα που η Μπάρτσα στηρήχθηκε αποκλειστικά και μόνο στα τρίποντα (6/11) και τους πόντους (28) του Νίκολας Λαπροβίτολα.

Ο Αργεντίνος όμως, αστόχησε σε κρίσιμο τρίποντο (μετά το εύστοχο του Μίροτιτς: 81-80) που θα ισοφάριζε το ματς, έπειτα από τις βολές του Κρις Τζόουνς που είχαν κάνει το 83-80.

MVP: Χασιέλ Ριβέρο

Ο Κουβανός είχε… χτυπήσει και τον Παναθηναϊκό στην παράταση του ματς στη Βαλένθια. Τώρα, ήταν και πάλι ο πρωταγωνιστής και τελείωσε το ματς με 16 πόντους έχοντας χάσει ένα δίποντο (5/6) και ένα τρίποντο (0/1). Είναι σταθερά πλέον, στην επίθεση της Βαλένθια και στην Euroleague, ρόλο που έχει καθιερώσει από την αρχή της χρονιάς στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 41-38, 62-59, 84-83
ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 11 (5 ασίστ), Κλαβέρ 2, Πουέρτο, Πρέπελιτς 9, Πραντίγια 5, Ουέμπ 9, Λόπεθ-Αροστέγι 3, Τζόουνς 9 (3/9 σουτ, 7 ασίστ), Ράντεμπο 6, Ντούμπλιεβιτς 14 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Αλεξάντερ, Ριβέρο 16 (5/6 δίποντα, 6/6 βολές).
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 3, Βέσελι 14 (4/5 δίποντα), Κάλινιτς 4 (8 ριμπάουντ), Σατοράνσκι 6 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λαπροβίτολα 28 (2/6 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Αμπρίνες, Χίγκινς 2, Τόμπι 4 (5 ριμπάουντ), Κούριτς 10, Γιοκουμπάιτις 1, Μίροτιτς 11 (1/8 τρίποντα), Νάτζι.