Την είδε... Τζόρνταν ο Λόιντ και η Μονακό ισοφάρισε τη Μακάμπι

Τζόρνταν Λόιντ και Λορέντζο Μπράουν

Euroleague

Sportal newsroom 23:24 - 27.04.2023 / Ανανεώθηκε: 23:34 - 27.04.2023

Ο φοβερός Τζόρνταν Λόιντ πήρε τη Μονακό από το χεράκι και σημειώνοντας 33 πόντους την οδήγησε σε νίκη επί της Μακάμπι με 86-74 και ισοφάρισε τη σειρά τους στο 1-1.

Με τον εξαιρετικό Τζόρνταν Λόιντ να κάνει πράγματα και θαύματα στο παρκέ και να είναι απόλυτος κυρίαρχος, η Μονακό επιβλήθηκε της Μακάμπι με σκορ 86-74 και ισοφάρισε τη σειρά τους για τα playoffs της Euroleague σε 1-1.

Η Μακάμπι αντιστάθηκε μόνο για ένα ημίχρονο και εκεί που φαινόταν ικανή να κάνει δεύτερη νίκη μέσα στη Γαλλία, ο Τζόρνταν Λόιντ πήρε το... όπλο του και με ηγετική εμφάνιση έδωσε νίκη - ανάσα στην ομάδα του Πριγκιπάτου και ισοφάρισε τη σειρά με τους Ισραηλινούς.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο αφού στο 10' το σκορ ήταν 24-26, ενώ το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με έναν πόντο (42-41).

Στην τρίτη περίοδο οι Μονεγάσκοι κατάφεραν να πάρουν διψήφια διαφορά (66-51) χάρη σε τρίποντα των Λόιντ, Γουατάρα και Τζέιμς. Η Μακάμπι έδειχνα σαστισμένη απέναντι στους γηπεδούχους που έβγαζαν τρομερή ενέργεια στο παρκέ και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +13 (67-54).

Ο Οκόμπο ανέβασε τη διαφορά στο +17 (73-56), ενώ όταν η Μακάμπι επιχείρησε να επιστρέψει και μείωσε στους 8 (78-70), Ντιαλό και Λόιντ ήταν ψύχραιμοι από τις βολές και δεν της επέτρεψαν να μπει για τα καλά στο παιχνίδι, φτάνοντας στο τελικό 86-74.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 42-41, 67-54, 86-74

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 11 (2/7 τρίποντα), Μπράουν 2, Λόιντ 33 (5/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 8/9 βολές), Μπλόσομγκεϊμ 4, Ντιάλο 8, Μοτιεγιούνας 4 (4 ριμπάουντ), Ουαταρά 12 (2), Στραζέλ, Χολ 1 (9 ριμπάουντ), Τζέιμς 11 (2/5 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη.

Μακάμπι (Κάτας): Μπράουν 16 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Μπάλντουιν 17 (2 τρίποντα, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν 3 (1/5 τρίποντα), Σόρκιν 5, Ντιμπαρτολομέο 7 (1/4 τρίποντα), Χίλιαρντ 8 (1), Κοέν, Πόιθρες 7 (5 ριμπάουντ), Νίμπι 8 (7 ριμπάουντ), Ζιβ, Κόλσον 3 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ).