Με 50άρη Χέις-Ντέιβις η Φενέρμπαχτσε διέλυσε την Άλμπα Βερολίνου

Γιάννης Πάλλας 21:47 - 29.03.2024 / Ανανεώθηκε: 00:48 - 30.03.2024

Η Φενέρμπαχτσε ισοπέδωσε (103-68) την Άλμπα για την 32η αγωνιστική της Euroleague με τον Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις να κάνει ρεκόρ με τους 50 πόντους

Με τον Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις να παραδίδει μαθήματα σκοραρίσματος φτάνοντας τους 50 πόντους η Φενέρμπαχτσε έκανε «σκόνη και θρύψαλα» την άμυνα της Άλμπα (103-68) για την 32η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Αμερικανός φόργουορντ της τουρκικής ομάδας έκανε ένα εντυπωσιακό ρεκόρ ξεπερνώντας το προηγούμενο του Σέιν Λάρκιν (είχε 49 πόντους) και ηγήθηκε μιας εμφατικής νίκης οδεύοντας προς την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας της διοργάνωσης.

Ο Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις είχε 50 πόντους σε 29.56 λεπτά με 9/16 τρίποντα και 9/11 δίποντα με 46 βαθμούς στην αξιολόγηση, ενώ μεγάλη εμφάνιση με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ σε μόλις 13.55 λεπτά έκανε ο Τζόναθαν Μότλει συγκεντρώνοντας 30 βαθμούς στην αξιολόγηση.

Από την Γερμανική ομάδα διασώθηκε ο Στέρλινγκ Μπράουν με 17 πόντους.

Η Φενέρμπαχτσε έχει πλέον ρεκόρ 20-12, ενώ η Άλμπα μετράει 5 νίκες και 27 ήττες.

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και έριξε στο... καναβάτσο την Άλμπα παίρνοντας μια σημαντική διαφορά (12-2 στο 2’) από τα πρώτα λεπτά.

Η πίεση στην άμυνα και η μεγάλη εμφάνιση του Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις επέτρεψε στην τουρκική ομάδα να ανοίξει το σκορ (22-8 στο 6’), καθώς οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να απειλήσουν με τον Ματ Τόμας και τον Μάρτιν Χέρμανσον. Ο Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις βέβαια ήταν ασταμάτητος (είχε 18 πόντους σε 9 λεπτά στο πρώτο 10λεπτο) και οδήγησε την Φενέρμπαχτσε στο 34-18 (στο 10’) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στη συνέχεια το σκηνικό δεν άλλαξε, οι παίκτες του Ίσραελ Γκονζάλεθ προσπάθησαν, αλλά οι λύσεις από τους Τόμας, Χέρμανσον και Στέρλινγκ Μπράουν δεν ήταν αρκετές. Η διαφορά με πολύ καλή δημιουργία (13 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο) από το Νικ Καλάθη (είχε 5 ασίστ) «εκτοξεύτηκε» στο +21 (49-28 στο 16’).

Εκεί, ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έκανε αλλαγές, η χαλάρωση αμυντικά έδωσε τη δυνατότητα στην Άλμπα να «τιμωρήσει» τους γηπεδούχους και η διαφορά μειώθηκε στους 9 πόντους (49-40 στο 19’) με το επιμέρους 12-0 της γερμανικής ομάδας.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε (52-40 στο 20’) με ένα τρίποντο του Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις (είχε μ’ αυτό 5/6), ο οποίος αγωνίστηκε μόλις 2 λεπτά στη δεύτερη περίοδο παρά το εντυπωσιακό ξεκίνημα του και τους 18 πόντους στο πρώτο 10λεπτο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Φενέρμπαχτσε μπήκε με το πόδι στο... γκάζι, ο Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις «εκτελούσε» από τα 6.75 και η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους παρέδισε στο παρκέ μαθήματα επιθετικού μπάσκετ (60-42 στο 23’).

Ο Στέρλινγκ Μπράουν μπορεί να ανέβασε την απόδοση του για την Άλμπα αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό, καθώς η διαφορά πήρε διαστάσεις (68-49 στο 26.40’’) και το τρίτο 10λεπτο ολοκληρώθηκε με την τουρκική ομάδα να έχει ένα +30 (83-53 στο 30’) «κλειδώνοντας» την 20η νίκη στη διοργάνωση, καθώς το τέταρτο 10λεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.

Το μόνο που είχε ενδιαφέρον ήταν πότε θα φτάσει τους 50 πόντους ο Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις και αυτό συνέβη στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης...

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ PLAY BY PLAY

MVP: Ο Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις

Η καλύτερη παράσταση της ζωής του. Ο Αμερικανός φόργουορντ ξεκίνησε με 18 πόντους στα πρώτα 9.20 λεπτά συμμετοχής με 4/5 τρίποντα και τελείωσε τον αγώνα με 50 πόντους (5/7 ελεύθερες βολές, 9/11 δίποντα, 9/16 τρίποντα), 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 29.56 λεπτά συμμετοχής, συγκεντρώνοντας 46 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Επιθετικά, ο Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις με την βοήθεια του Τζόναθαν Μότλει ήταν τα «όπλα» του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους κόντρα στην Άλμπα, αλλά το στοιχείο που έδωσε την επιβλητική νίκη στην Φενέρμπαχτσε ήταν η άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου, όπου δέχθηκαν μόλις 28 πόντους (13 και 15 αντίστοιχα).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιόβτσιτς, Βίλιους, Ουντιάνσκι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-18, 52-40, 83-53, 103-68.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Μότλεϊ 18 (5 ριμπάουντ), Χαζέρ, Γουίλμπεκιν 2 (6 ασίστ), Σανλί 7, Παπαγιάννης 1 (3 ριμπάουντ), Χέιζ-Ντέιβις 50 (9/11 δίποντα, 9/16 τρίποντα), Μπιμπέροβιτς 6, Πιέρ 6 (4 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 7, Καλάθης 2 (4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μαντάρ 4 (6 ασίστ), Σεστίνα.

ΑΛΜΠΑ (Γκονθάλεθ): Μπράουν 17 (3/3 τρίποντα), Βέτζελ, Ντίλοου 5, Μάτισεκ 5, Σνάιντερ 2, Τόμας 10 (2/4 τρίποντα), Χέρμανσον 12, Νίκιτς 4, Σάμαρ 2, Ολίντι, Κουμάτζι 7 (5 ριμπάουντ), Μπιν 4.

Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ

Στην 33η αγωνιστική της Euroleague η Φενέρμπαχτσε υποδέχεται την Αναντολού Εφές (5/4, 20:45), ενώ η Άλμπα Βερολίνου φιλοξενεί την Παρτίζαν (4/4 21:30).