Με εξαιρετικό Ντόρσεϊ η Φενέρμπαχτσε έκανε την ανατροπή με την Παρτίζαν

Γιάννης Πάλλας 21:34 - 09.01.2024 / Ανανεώθηκε: 22:15 - 09.01.2024

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε (91-76) της Παρτίζαν με ηγέτη τον Τάιλερ Ντόρσεϊ, για την 20η αγωνιστική της Euroleague

Με εκπληκτική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να πραγματοποιεί μεγάλη εμφάνιση η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε φτάνοντας στη νίκη (91-76) επί της Παρτίζαν στην Ulker Sports Arena, για την 20η αγωνιστική της Euroleague.

Ο γκαρντ της τουρκικής ομάδας τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους, ενώ τρομερή δουλειά στην τρίτη περίοδο έκανε ο Νάθαν Σέστινα που είχε 14 πόντους συνολικά ακι τρία σημαντικά τρίποντα στο τρίτο 10λεπτο.

Από την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ο Κέβιν Πάντερ είχε 18 πόντους και ο Τζέιμς Νάναλι 14 πόντους.

Η Φενέρμπαχτσε έχει πλέον ρεκόρ 12-8, ενώ η Παρτίζαν μετράει 10 νίκες και 10 ήττες στη διοργάνωση.

Η Παρτίζαν μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδι και αιφνιδίασε την Φενέρμπαχτσε παίρνοντας μια σημαντική διαφορά (12-20 στο 6’ και 14-23 στο 6.30’’).

Οι λύσεις από τους Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις και Μάρκο Γκούντουριτς δεν ήταν αρκετές για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, που δυσκολεύονταν να σκοράρει απέναντι στην πιεστική άμυνα των φιλοξενούμενων.

Με τον Κέβιν Πάντερ και τον Μπρούνο Καμπόκλο να έχουν από 12 και 11 πόντους αντίστοιχα στην πρώτη περίοδο η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έκλεισε το πρώτο 10λεπτο στο +12 (19-31).

Με τον Τζέιλεν Σμιθ να σημειώνει ένα δίποντο και ένα τρίποντο η Παρτίζαν πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι με το 19-36 (στο 11’). Σ’ εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με πίεση στο μισό γήπεδο και λύσεις που βρήκαν από τον Τάιλερ Ντόρσεϊ και τον Νικ Καλάθη και πλησίασαν στους 5 πόντους (35-40 στο 15’).

Ο Ούρος Τριφούνοβιτς με τρίποντο διεύρυνε τη διαφορά (35-43 στο 15.30’’) αλλά οι Ντόρσεϊ-Καλάθης σκόραραν για την τουρκική ομάδα και έκλεισαν το πρώτο μέρος μειώνεοντας τη διαφορά στους 5 πόντους (43-48 στο 20’).

Δείτε εδώ το play by play της αναμέτρησης

🔴Sportal Euroleague Show με Παναθηναϊκός - Αναντολού Εφές και όλη τη δράση της Τρίτης

Στην επανάληψη, με τον Νάθαν Σέστινα να «εκτελεί» από τα 6.75 με τρία τρίποντα η Φενέρμπαχτσε έφερε τον αγώνα στα ίσια (58-58 στο 26’) και οι Τάϊλερ Ντόρσεϊ, Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις έδωσαν στην τουρκική ομάδα «αέρα» 4 πόντων (68-64 στο 30’) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το επιμέρους 25-16 της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν ενδεικτικό της μεγάλης προσπάθειας στην άμυνα των γηπεδούχων που είδαν να μην μπορεί να σκοράρει με ευκολία, καθώς ο Μπρούνο Καμπόκλο έμεινε στα «ρηχά» στο δεύτερο μέρος (είχε μόλις 2 πόντους στο δεύτερο 20λεπτο).

Οι προσπάθειες του Τζέιμς Νάναλι και του Τζέιλεν Σμιθ κράτησαν στο τρίτο 10λεπτο την Παρτίζαν στο ματς, αλλά στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου δυο τρίποντα του Γκούντουριτς και δυο του Ντόρσεϊ που έμειναν αναπάντητα έδωσαν «αέρα» 14 πόντων (80-64 στο 34’) στην Φενέρμπαχτσε η οποία διεύρυνε κι άλλο τη διαφορά (85-66 στο 35.30’’) φτάνοντας στη 12η νίκη στη διοργάνωση.

MVP: Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ

Καταπληκτική εμφάνιση από τον γκαρντ της Φενέρμπαχτσε που «εκτέλεσε» την Παρτίζαν τελειώνοντας τον αγώνα με 24 πόντους και 5/8 τρίποντα σε 23.16 λεπτά που έμεινε στο παρκέ συγκεντρώνοντας 23 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Οι 28 πόντοι που σημείωσε η Παρτίζαν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο εξηγούν τον λόγο που οδήγησε στη μεγάλη νίκη και την ανατροπή της Φενέρμπαχτσε. Οι Τούρκοι «έπνιξαν» στο Βόσπορο τον αντίπαλο τους με καταπληκτική περιφερειακή άμυνα στην οποία μεγάλη συμμετοχή είχε ο Νικ Καλάθης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντιφαλά, Νέντοβιτς, Αλιάγκα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-31, 43-48, 68-64, 91-76.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Μότλι 4, Γουίλμπεκιν (0/2 δίποντα), Σανλί 4, Παπαγιάννης 2 (1/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χέιζ 12 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπιμπέροβιτς, Πιερ 4, Γκούντουριτς 15 (3/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ντόρσεϊ 24 (3/6 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 3/3 βολές), Καλάθης 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μάνταρ 3 (1), Σεστίνα 14 (1/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Σμιθ 11 (2/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Βούκτσεβιτς, ΛεΝτέι 1 (0/3 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Νάναλι 14 (2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Τριφούνοβιτς 5 (1), Άντζουσιτς 3 (1), Ντόζιερ 4 (6 ασίστ), Καμίνσκι 7 (3/4 δίποντα), Καμπόκλο 13 (3/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα).

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ

Στην 21η αγωνιστική της Euroleague η Φενέρμπαχτσε θα φιλοξενήσει τη Μπάγερν Μονάχου (11/1, 19:45), ενώ η Παρτίζαν θα παίξει στη Σταρκ Αρένα με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (12/1, 21:30).