Η Εθνική έδειξε δυο πρόσωπα στην ήττα από τη Γερμανία!

©InTime

Γιάννης Πάλλας 20:59 - 19.08.2023 / Ανανεώθηκε: 21:39 - 19.08.2023

Η Εθνική ομάδα ηττήθηκε (84-71) από τη Γερμανία στο τελευταίο φιλικό πριν από τα παιχνίδια στο Παγκόσμιο Κύπελλο

Διπρόσωπη εμφανίστηκε η Εθνική ομάδα στο τελευταίο φιλικό πριν από τα επίσημα παιχνίδια στο Παγκόσμιο Κύπελλο γνωρίχοντας την ήττα (84-71) από τη Γερμανία στο Άμπου Ντάμπι.

Η ελληνική ομάδα έκανε ένα καλό πρώτο 20λεπτο, αλλά μετά το πρώτο 6λεπτο του δευτέρου μέρους έβγαλε στο παρκέ κάθε αδυναμία της δείχνοντας ότι θέλει πολύ δουλειά για να καταφέρει κάτι καλό και ενδεχομένως μπόλικη τύχη.

Παρότι στο ξεκίνημα του αγώνα οι Γερμανοί με άξονα τον εκπληκτικό Ντένις Σρέντερ μπόρεσαν να «χτίσουν» μια διαφορά (15-8 στο 7’) στηριζόμενοι στην πίεση στο μισό γήπεδο και στην καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση η ελληνική ομάδα αντέδρασε.

Πλησίασε στο τέλος του πρώτου 10λεπτου (20-14 στο 10’) με τον Ντίνο Μήτογλου να αποτελεί θεμέλιο λίθο επιθετικά για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα. Ο Μιχάλης Λούντζης έδινε ενέργεια αμυντικά και ο Τόμας Ουόκαπ ήταν ο άνθρωπος που έδινε σιγουριά στο περιφερειακό παιχνίδι με την παρουσία του.

Η άμυνα ζώνης που είχε σκοπό να καθυστερήσει τους Γερμανούς στο παιχνίδι τους περιορίζοντας την κυκλοφορία τους με πίεση που έφτασε στο ζον πρες στα 3/4 του γηπέδου είχε αποτέλεσμα. Με τον Νίκο Ρογκαβόπουλο να σκοράρει η Εθνική ομάδα μείωσε και ο Μάνος Χατζηδάκης ισοφάρισε (20-20 στο 13’). Ο Δημήτρης Ιτούδης έβαλε δύσκολα στον Γκόρντον Χέρμπερτ.

Βέβαια, εκεί ο Βάγκνερ πήρε τ’ όπλο του και με συνεχόμενα καλάθια άνοιξε το σκορ (29-20 στο 15.40’’). Στη συνέχεια Ουόκαπ, Ρογκαβόπουλος και Μποχωρίδης επέτρεψαν στην «επίσημη αγαπημένη» να πλησιάσει σε απόσταση... αναπνοής (33-32 στο 20’) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Ντίνος Μήτογλου έβαλε την Ελλάδα σε θέση... οδηγού (40-41 στο 22.30’’), αλλά στη συνέχεια οι Γερμανοί με τους Όμπστ-Σρέντερ «έτρεξαν» ένα σερί 13-3 μετατρέποντας το σκορ σε 53-44 (στο 27’).

Εκεί, ουσιαστικά η ελληνική ομάδα έμεινε από ενέργεια, δεν είχε καθαρό μυαλό να πάει με σωστές επιλογές στο καλάθι, ο Γιώργος Παπαγιάννης είχε αποβληθεί με άδικες τεχνικές ποινές κκαι οι διαιτητές με συνεχείς υποδείξεις εις βάρος της Εθνικής «χάλασαν» το μυαλό των παικτών.

Η δεδομένη αδυναμία στο περιφερειακό σουτ έγινε ορατή στη συνέχεια με αποτέλεσμα η διαφορά να διατηρείται (64-55 στο 30’) και στο πρώτο 3λεπτο της τελευταίας περιόδου να «εκτοξεύεται» στο +20 (76-56 στο 33’) για την Γερμανική ομάδα που είχε τον απόλυτο έλεγχο και μετέτρεψε την τελευταία περίοδο συνολικά σε τυπική διαδικασία.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 32-33, 55-64, 71-84.

Γερμανία (Χέρμπερτ): Βάγκνερ Φ. 14, Βόιγκτμαν 10, Τάις 15, Όμπστ 6, Σρέντερ 15, Λο 7, Μπόνγκα, Τίμαν 4, Χόλαντζ, Βάγκνερ Μ. 13, Γκιφάι, Κράμερ.

Ελλάδα (Ιτούδης): Παπανικολάου (0/4 τρίπ.), Μήτογλου 16 (5/9 δίπ., 1/4 τριπ., 7 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 4, Λούντζης 2 (2 ασίστ), Γουόκαπ 12 (1/3 δίπ., 3/7 τρίπ., 1/1 βολ., 6 ασ.), Μποχωρίδης 6 (1/2 τριπ., 2 ριμπ.), Ρογκαβόπουλος 15 (3/6 τρίπ., 5 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 5, Παπαπέτρου 2 (2 ριμπ., 3 ασίστ), Λαρεντζάκης 6 (2/3 τριπ.), Μωραΐτης 3 (1).