Ο εντυπωσιακός Τολιόπουλος δεν ήταν αρκετός για τον Άρη που... πνίγηκε στον Ατλαντικό!

Νίκος Καλαμπάκας 23:56 - 06.12.2023 / Ανανεώθηκε: 00:12 - 07.12.2023

Ο Άρης δεν μπόρεσε να ακουληθήσει ποτέ τον ρυθμό της Γκραν Κανάρια και γνώρισε την ήττα με 93-65 στην Ισπανία για την πρεμιέρα του β' γύρου του Eurocup. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Βασίλη Τολιόπουλο.

Πικρή ήττα γνώρισε ο Άρης στις Κανάριες Νήσους από τη Γκραν Κανάρια. Οι Ισπανοί επιβλήθηκαν με σκορ 93-65 και δεν άφησαν περιθώριο στους παίκτες του Καστρίτη να πιστέψουν σε καμία στιγμή του αγώνα ότι θα μπορούσαν να φύγουν νικητές.

Πρώτος σκόρερ των νικητών αναδείχθηκε ο Πρκάτσι με 13 πόντους, ενώ από 11 πρόσθεσαν οι Σάλβο, Σλότερ και Λέιμερς. Κορυφαίος παίκτης του Άρη ο Τολιόπουλος που σημείωσε 18 πόντους, όμως ήταν απελπιστικά μόνος...

Η Γκραν Κανάρια από την πρώτη περίοδο είχε τα ηνία και έβαλε στα... σχοινιά την ομάδα του Καστρίτη που αδυνατούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των Ισπανών. Η 1η περίοδος βρήκε τους γηπεδούχους στο + 12, διαφορά που έδινε ασφάλεια όμως δεν ήταν και μη αναστρέψιμη.

Ο Άρης εμφανίστηκε με περισσότερη ενέργεια στο 2ο δεκάλεπτο, όμως και πάλι δεν μπόρεσε να κάνει το come back. Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Καστρίτη στο ημίχρονο ήταν να πάνε στα αποδυτήρια στο -11 και να έχουν ελπίδες για τον αγώνα.

Αυτές εξανεμίστηκαν στο γ' δεκάλεπτο. Η Γκραν Κανάρια άνοιξε το... γκάζι και άφησε πίσω της τον Άρη, αφού στο 30' το σκορ ήταν 72-50. Η διαφορά άνοιξε ακόμα περισσότερο στη συνέχεια, με το τελικό 93-65 να αντικατοπτρίζει την εικόνα των δύο ομάδων, ειδικά στο 2ο ημίχρονο.

Θυμηθείτε το live του αγώνα

4Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ

• Τέλος παιχνιδιού: Γκραν Κανάρια - Άρης 93-65
  • Στους 30 πόντους πλέον η διαφορά, με τον Άρη να έχει πετάξει... λευκή πετσέτα. 91-63.
  • Ο Τολιόπουλος έχει τους περισσότερους πόντους στο ματς (18π.) με 6/6 βολές, 3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα.
  • Πολύ όμορφο καλάθι από τον Καρ, που μειώνει σε 76-56.
  • Ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο!

3Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ

• Αστοχεί από τα 6.75 ο Τολιόπουλος και η τρίτη περίοδος κλείνει με το σκορ στο 72-50.
  • Για πρώτη φορά στους 20 η διαφορά με το καλάθι του Λάμερς, 65-45.
  • Μοιάζει δύσκολο να επιστρέψει στο παιχνίδι ο Άρης, αφού η κάτοχος του τίτλου είναι στο +15 στα μισά της τρίτης περιόδου. 58-43 το σκορ.
  • 8/19 τρίποντα η Γκραν Κανάρια, 4/11 τρίποντα ο Άρης και το σκορ στο 54-41.
  • Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος!

2Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ

• Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Γκραν Κανάρια - Άρης 49-38
  • Δεύτερο τρίποντο από τον πρώτο σκόρερ του Άρη, τον Τολιόπουλο, που έχει 16 πόντους (4/4 βολές, 3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα), 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 9 λεπτά. 44-35 το σκορ.
  • Πανομοιότυπη η εικόνα του δεύτερου δεκαλέπτου με αυτή του πρώτη. Ο Άρης δεν μπορεί να βάλει φρένο στους Ισπανούς, με τη διαφορά να είναι σταθερή κοντά στους 10 πόντους. 41-30 το σκορ.
  • Φοβερός Τολιόπουλος, ο οποίος έχει πετύχει περισσότερο από το 50% των πόντων του Άρη. 33-25 το σκορ.
  • Ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος!

1Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ

• Και με ένα τρίποντο του Μπάσα η Γκραν Κανάρια κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο, ούσα μπροστά στο σκορ για για 12 πόντους (29-17).
  • Ο Σαλβό με ένα ακόμη τρίποντο για την Γκραν Κανάρια ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, 25-13.
  • Σε λιγότερα από δύο λεπτά παρουσίας του στο παρκέ ο Μπάνγκστον χρεώθηκε με τρία φάουλ, 19-13 το σκορ.
  • Ο Ντε Σόουζα έδωσε προβάδισμα στον Άρη για πρώτη φορά στο ματς, όμως ο Σλότερ απάντησε άμεσα από τα 6,75μ. για το 14-13.
  • Με δύο απανωτά τρίποντα μπήκε στο ματς η Γκραν Κανάρια, όμως ο Άρης με καλάθια των Ρόμπερτς, Ρόνι και Τολιόπουλο έχει το σκορ στο 8-6.
    10. Σλασκ 1-9
  • Ο Άρης βρίσκεται στην όγδοη θέση του ομίλου με ρεκόρ 3-6.
  • Διαιτητές του αγώνα οι Πατερνίκο, Σεμές και Τσελίκ.
  • Τζάμπολ στις 22:00, τηλεοπτική μετάδοση από το Novasports 5.
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της εκτός έδρας αναμέτρησης του Άρη με την Γκραν Κανάρια στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου του Eurocup.