Η ΑΕΚ έφυγε με... οριακή νίκη από την Καρδίτσα

Κάμερον ΜακΓκριφ / © Intime

Sportal newsroom 21:15 - 14.01.2023 / Ανανεώθηκε: 21:46 - 14.01.2023

Στην τελευταία περίοδο κρίθηκαν τα πάντα και η Ένωση επικράτησε της Καρδίτσας με 70-64 σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στις επιπλέον επιλογές των «κιτρινόμαυρων».

Η ΑΕΚ πιέστηκε αρκετά, μέχρι που άρχισε τη δική της πίεση και τελικά νίκησε στην Καρδίτσα με 70-64. Όλα κρίθηκαν στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, καθώς η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με το σκορ ισόπαλο στο 55-55.

Η άμυνα της Ένωσης στα κρίσιμα και οι επιπλέον επιλογές της στην επίθεση προσέφεραν τη νίκη. Είναι χαρακτηριστικό ότι πέντε παίκτες των φιλοξενούμενων είχαν διψήφιο αριθμό πόντων με τους Γιάνις Στρέλινιεκς και Κένι Ουίλιαμς να έχουν από 13, έναν λιγότερος ο Δημήτρης Φλιώνης και οι Κάμερον ΜακΓκριφ, Αλεξάντρερ Μάντσεν.

Ο Κάμερον ΜακΓκρίφ ξεκίνησε παίρνοντας το σύνολο των πρωτοβουλιών της ΑΕΚ στην επίθεση. Και ήταν παραγωγικός. Βοήθησε ώστε η ομάδα του να ολοκληρώσει την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 24-20.

Η Καρδίτσα, από τη μία είχε πρόβλημα στις επιλογές της -κυρίως με τη μπάλα στα χέρια- αλλά ήταν αποφασιστική και δυναμική στις μάχες πάνω στο παρκέ. Με την ενέργεια αυτή κατάφερνε να κρατάει επαφή στο σκορ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους «κιτρινόμαυρους» μπροστά, αλλά με το… εύθραυστο 39-37.

Ο Λαμάρ Πίτερς στο ντεμπούτο του με τον θεσσαλικό σύλλογο έκανε πολύ καλή δουλειά και ήταν από τους βασικούς, αν όχι ο βασικός λόγος, που υπήρξε αντίσταση. Μάλιστα με τη συμπλήρωση των τριάντα αγωνιστικών λεπτών το σκορ ήταν 55-55.

Ο Αλεξάντερ Μάντσεν και ο Ακίλ Μίτσελ έδωσαν τις επιπλέον επιθετικές λύσης, η ΑΕΚ έκανε πιο αποτελεσματική την άμυνά της και κατάφερε να φύγει με τη νίκη (70-64) από το γήπεδο που έχει το όνομα του Καρδιτσιώτη Γιάννη Μπουρούση, ενός παίκτη που αναπτύχθηκε στην Ένωση και άφησε το στίγμα του στην ομάδα.

ΜVP: Κάμερον ΜακΓκριφ

Ο Δημήτρης Φλιώνης έκανε ένα ακόμα σπουδαίο ματς για την ΑΕΚ με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, αλλά ο Αμερικανός φόργουορντ ήταν ο πολυτιμότερος. Ξεκίνησε δυναμικά το ματς, έτσι όπως το τελείωσε κι όλας. Είχε 11 πόντους και 10 ριμπάουντ σε 27’35’’.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 37-39, 55-55, 64-70
ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπεχάιμ 11 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Πριτζέτ 6 (2/9 σουτ, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα0, Καρράς (0/5 δίποντα), Αγραβάνης 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουέστ 8 (1), Πίτερς 16 (5/10 τρίποντα), Αθηναίου 5 (1), Γκιουζέλης 2, Γκάμπροβσεκ 5, Σαρικόπουλος 4
ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρεζίερ 6 (3/4 δίποντα), Φλιώνης 12 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΜακΓκρίφ 11 (4/7 δίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 13 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μίτσελ 4 (14 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόνιαρης, Πετρόπουλος, Μάντσεν 11 (4/6 δίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Παπαδάκης, Στρέλνιεκς 13 (2/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ)