Η Αναντολού Εφές «καθάρισε» σε δέκα λεπτά την Μπεσίκτας!

©InTime

Sportal newsroom 22:47 - 17.04.2023 / Ανανεώθηκε: 22:47 - 17.04.2023

Με πολύ καλή εμφάνιση στην τελευταία περίοδο και πρωταγωνιστή τον Βασίλιε Μίτσιτς η Αναντολού Εφές επικράτησε (104-88) της Μπεσίκτας για το τουρκικό πρωτάθλημα

Μπορεί για τρία δεκάλεπτα η Μπεσίκτας να αποδείχθηκε «σκληρό καρύδι» για την Αναντολού Εφές, όμως στο τέλος η δις πρωταθλήτρια Ευρώπης επικράτησε (104-88) για το τουρκικό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν που έχει χάσει την ενέργεια και τη συνοχή που τη διέκρινε τα προηγούμενα χρόνια, είδε την Μπεσίκτας να της κάνει δύσκολη τη ζωή από το ξεκίνημα της αναμέτρησης (24-24 στο 10’) και μέχρι το ημίχρονο (43-37 στο 20’).

Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν σε... απόσταση βολής και στο τρίτο 10λεπτο (77-72 στο 30’), όμως στην τελευταία περίοδο τα... αστεία τελείωσαν, καθώς η Αναντολού Εφές με ένα επιμέρους σκορ 27-16 έφτασε εν τέλει σε μια άνετη νίκη.

Πρώτος σκόρερ και μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Βασίλιε Μίσιτς με 19 πόντους και 8 ασίστ, ενώ οι Ροντρίγκ Μπομπουά και Αμάθ Εμπαγιέ τον ακολούθησαν σε απόδοση με 16 και 15 πόντους, αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 43-47, 77-72, 104-88.