Η Αρμάνι έδειξε ανωτερότητα απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα

Sportal newsroom 23:57 - 02.02.2023 / Ανανεώθηκε: 00:29 - 03.02.2023

Η Αρμάνι Μιλάνο ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα και στο τέλος πήρε μια πολύτιμη νίκη κόντρα στους Σέρβους με 74-68.

Η Αρμάνι Μιλάνο πήρε μια πολύ σημαντική εντός έδρας νίκη κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα με 74-68 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 8-15, ενώ η σερβική ομάδα έπεσε στο 10-13.

Η ομάδα του Μιλάνου βρέθηκε ακόμα και στο +16, όμως στο τέλος ο Ερυθρός Αστέρας επέστρεψε και απείλησε, χωρίς όμως να μπορεί να κάνει την απόλυτη ανατροπή.

Από την Αρμάνι Μιλάνο διακρίθηκαν οι Μπάρον και Χολ με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισαν οι Μπεντίλ και Βιλντόζα με 17 και έντεκα πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Η Αρμάνι είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα με την διαφορά να μην ξεφεύγει πολύ λόγω της πίεσης του Ερυθρού Αστέρα και ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-18). Οι Μιλανέζοι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 23-14, προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-32).

Η ιταλική ομάδα διατήρησε το προβάδισμα της σε διψήφια διαφορά πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-49). Αν και ο Ερυθρός Αστέρας έκανε μια δυναμική προσπάθεια στην τέταρτη περίοδο και μείωσε την διαφορά στους τέσσερις πόντους σε τρεις περιπτώσεις, η Αρμάνι Μιλάνο διατήρησε την διαφορά της και νίκησε εντός έδρας με 74-68.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 45-32, 59-49, 74-68

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέιβις 10 (2/3 δίποντα, 6/8 βολές, 2 ασίστ), Λουγουαγού-Καμπαρό 8 (4/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τονούτ 3, Μέλι 4 (5 ριμπάουντ), Μπάρον 15 (3), Νέιπιερ 5 (0/8 σουτ, 5/6 βολές, 5 ασίστ), Ρίτσι, Χολ 14 (1), Χάινς 8 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Φόγκτμαν 7 (1)

Ερυθρός Αστέρας (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 11 (3/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Λαζάρεβιτς 1, Μίτροβιτς 7, Λάζιτς, Ντόμπριτς 7 (1/5 τρίποντα), Ίλιτς 5 (5 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 4 (2/9 σουτ), Μάρκοβιτς 3, Κούζμιτς 4, Πετρούσεβ 9, Μπέντιλ 17 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ)