Τριποντάρα ο Κάπελαν του Ιωνικού και τέζα ο ΠΑΟΚ!

Σίμονς / © Intime

Sportal newsroom 21:35 - 05.02.2023 / Ανανεώθηκε: 22:52 - 05.02.2023

Ο Ιωνικός, χάρη σε ένα τεράστιο τρίποντο του Κάπελαν, πήρε τη νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ με 74-71 και μαζί μια σημαντική βαθμολογική ανάσα στη μάχη της παραμονής στην Basket League.

Ο Ιωνικός πήρε μια σπουδαία νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ με 74-71 και ανέβηκε στις 4 νίκες (4-11), με το εν λόγω αποτέλεσμα να είναι πιθανόν να παίξει σημαντικό ρόλο για τους Νικαιώτες ενόψει παραμονής.

Το παιχνίδι ήταν θρίλερ σε όλη του την διάρκεια, με τον Ιωνικό να θριαμβεύει στο τέλος, χάρη σε τρίποντο του Ντιέγκο Κάπελαν στα 6'' για το φινάλε. Παρόλα αυτά ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, όμως το τρίποντο του Ράιλι μπήκε και βγήκε, με τους Νικαιώτες να παίρνουν έτσι τη νίκη.

Βέβαια κατά την διάρκεια του αγώνα είχαμε και... παρατράγουδα, καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο τα μισά φώτα του γηπέδου έκλεισαν, με το ματς να συνεχίζεται μετά από 10', ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο Λυκογιάννης και Μάντζαρης τα είπαν σε υψηλούς τόνους, με τον πρόεδρο του Ιωνικού να κάνει μάλιστα «ντου» στο παρκέ! Βέβαια, παρά τα όσα έγιναν, το παιχνίδι ολοκληρώθηκε κανονικά και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο, καθώς το εύστοχο τρίποντο του Κάπελαν και το άστοχο του Ράιλι έκριναν τα πάντα.

Από τον Ιωνικό διακρίθηκε ο Καπελάν με 16 πόντους, ενώ οι Νταβόντε και Μαυροκεφαλίδης έβαλαν από δώδεκα πόντους έκαστος. Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Φράνκε και Χαντς με 22 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο Ιωνικός πήρε προβάδισμα με 13 πόντους στο 5' λεπτό (18-5) και έδειξε πως έχει σφυγμό, όμως ο ΠΑΟΚ γρήγορα επέστρεψε, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 25-20. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν εκ νέου στο +8, αλλά ο Δικέφαλος αντέδρασε και μείωσε στον πόντο (39-38) στο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά και στο δεύτερο ημίχρονο, παίρνοντας οχτώ πόντους προβάδισμα σε δύο περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και έδειξαν να έχουν το πάνω χέρι, όμως οι κυανόλευκοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.

Ένα 9-0 του Ιωνικού έκανε το σκορ 54-53 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με το ματς να γίνεται ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να έχουν μικρή διαφορά. Ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά στο 39' (70-71), όμως ο Κάπελαν με τρίποντο έκανε το 73-71 στα 6’’ γοα το τέλος. Ο Ράιλι αστόχησε σε τρίποντο και κάπως έτσι μια βολή από τους γηπεδούχους διαμόρφωσε το 74-71.

Δεκάλεπτα: 25-20, 38-39, 54-53, 74-71

Ιωνικός (Τσίκληρας): Αρσενόπουλος (0/5 σουτ), Μαυροκεφαλίδης 12 (5/10 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μάντζαρης 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χόκινς 9 (4/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λέισι 12 (1/7 τρίποντα), Κάπελαν 16 (4), Νούνιεζ 8 (6 ριμπάουντ), Σίμονς 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παρκς 4

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 22 (5/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ράιλι 3 (1/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Πόλι 15 (5/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Καμπερίδης 3 (1), Ρένφρο 6 (7 ριμπάουντ), Τσιακμάς, Χαντς 20 (4/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 9/11 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σλαφτσάκης, Κακλαμανάκης 2