«Λύγισε» από την Ισπανία και τερμάτισε τρίτη στον όμιλο η Εθνική Γυναικών

Χρήστος Τσάλτας 22:12 - 18.06.2023 / Ανανεώθηκε: 22:21 - 18.06.2023

Η Εθνική Γυναικών ήταν ανταγωνιστική για τρία δεκάλεπτα και... κάτι, όμως στην τέταρτη περίοδο η Ισπανία πάτησε γκάζι, έφτασε στη νίκη (76-60) και άφησε στην τρίτη θέση του ομίλου την «γαλανόλευκη».

Το έργο της Εθνικής ομάδα Γυναικών ήταν εξ αρχής δύσκολο στο παιχνίδι της τρίτης αγωνιστικής του ομίλου. Η «γαλανόλευκη» κλήθηκε να αντιμετωπίσει ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση μεταλλίου, την Ισπανία, με τις παίκτριες του Πέτρου Πρέκα να δείχνουν ανταγωνιστικό πρόσωπο και να μένουν μέσα στη διεκδίκηση του αγώνα μέχρι τα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου.

Η άμυνα των Ισπανίδων όμως ανέβασε στροφές στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι παίκτριες του Μιγκέλ Μέντεζ βρήκαν λύσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ, αν΄βασαν την ένταση στην άμυνα και στο τέλος έφτασαν στη νίκη, που έφερε ην ομάδα της Ιβηρικής στην πρώτη θέση του ομίλου, αφήνοντας το Μαυροβούνιο στη δεύτερη θέση και την Εθνική στην τρίτη.

Κάπως έτσι, η «γαλανόλευκη» έκλεισε τον όμιλο την τρίτη θέση με ρεκόρ 1-2, έπειτα από τη νίκη που πανηγύρισε στο παιχνίδι του περασμένου Σαββάτου κόντρα στην Λετονία, αφήνοντας τις Λετονές στην τέταρτη θέση και εκτός συνέχειας της διοργάνωσης.

Η Άρτεμις Σπανού ήταν το πρώτο βιολί της Εθνικής ομάδας με 14 πόντους, 5/11 σουτ και 7 ριμπάουντ, με την Πηνελόπη Παυλοπούλου να μετράει 13 πόντους, 6/9 σουτ και 7 ασίστ, ενώ 10 πόντους και 8 ριμπάουντ πρόσθεσε η Μαριέλα Φασούλα.

Στην αντίπερα όχθη, η Ισπανία είχε ως πρωταγωνίστρια την Κουεράλτ Κάσας με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, με την Ρακέλ Καρτέρα να κάνει... ζημιά στην Εθνική με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα. Εξίσου σημαντική και η Κριστίνα Ουβίνα με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ, με την Ισπανία να ολοκληρώνει τον όμιλο στην κορυφή.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 35-27, 55-49, 76-60.

Ελλάδα (Πρέκας): Αλεξανδρή 3 (1), Μποσγανά 2, Δίελα, Καρλάφτη, Σωτηρίου 8 (2), Χριστινάκη 2, Φασούλα 10, Παυλοπούλου 13 (1), Σπανού 14 (2), Σταμάτη, Σταμολάμπρου 1, Τσινέκε 7 (1)