«Αυτοκράτορας» ο Άρης στη Νίκαια

Τολιόπουλος / © Intime

Aχιλλέας Μαυροδόντης 19:20 - 11.12.2022 / Ανανεώθηκε: 20:26 - 11.12.2022

Ο Άρης, μετά από ένα απίθανο παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, πήρε τη νίκη στην έδρα του Ιωνικού με 97-90 και συνέχισε την ανοδική του πορεία στην φετινή Basket League!

Ο Άρης έφυγε θριαμβευτής από τη Νίκαια, με τους Θεσσαλονικείς να παίρνουν μια σπουδαία νίκη απέναντι στον Ιωνικό με 97-90 στην παράταση.

Ο Ιωνικός ήταν στο +10 στο ξεκίνημα, όμως στη συνέχεια ο Άρης ισορόπησε τα πράγματα, στέλνοντας στο τέλος το παιχνίδι στην παράταση, χάρη σε βολές του Τολιόπουλου.

Εκεί οι Θεσσαλονικείς έκανε ό,τι ήθελαν, παίρνοντας τον έλεγχο και φτάνοντας με άνεση στη νίκη, η οποία είναι η τρίτη σερί και έκτη συνολικά (6-3). Από την άλλη ο Ιωνικός υποχώρησε στο 2-7.

Ο Βασίλης Τολιόπουλος βρέθηκε ξανά σε μια μεγάλη βραδιά, έχοντας 26 πόντους και 5 τρίποντα, ενώ 24 πόντους πρόσθεσε ο Νότε και 18 ο Γκούντγουιν.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-12 για τον Ιωνικό, ο οποίος είχε τον έλεγχο, ενώ τα πράγματα δεν άλλαξαν ούτε στο δεύτερο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το σκορ στο 33-26.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν στο δεύτερο μέρος με στόχο να επιστρέψουν και με ένα επιμέρους 2-16 πέρασαν μπροστά με επτά (35-42 στο 24'). Ο Ιωνικός απάντησε και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 51-51, ενώ στο τέταρτο οι Μαυροκεφαλίδης και Αρσενόπουλος βγήκαν μπροστά, κάνοντας το σκορ 71-63 στο 36’.

Μήτρου-Λονγκ και Τολιόπουλος δήλωσαν παρών και έβαλαν μεγάλα σουτ για το 76-73, με τον Μαυροκεφαλίδη να σκοράρει για το +5 με επικό τρόπο (η μπάλα μπήκε στο καλάθι το χέρι του Νότε). Ο Τολιόπουλος σκόραρε ξανά, ο Αρσενόπουλος έκανε επιθετικό φάουλ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί ο Άρης έκανε ό,τι ήθελε, με τον Ιωνικό να μην μπορεί να ακολουθήσει. Τελικό σκορ ο90-97 και μεγάλη νίκη για τον «Αυτοκράτορα».

O MVP

Ο Βασίλης Τολιόπουλος έκανε σπουδαία δουλειά για ΑΚΟΜΗ μια αγωνιστική, με τον διεθνή γκαρντ να σταματά στους 26 πόντους, με 4/7 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 3/4 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 33-26, 51-51, 79-79 (κ.α.), 90-97

Ιωνικός (Μέξας): Χάμιλτον 6 (2/12 σουτ, 7 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 λάθη σε 36 λεπτά), Μαυροκεφαλίδης 31 (6/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 10/12 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάντζαρης 15 (5/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη σε 37 λεπτά), Χόκινς 8 (2), Λέισι 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπέμπης, Νούνιεθ-Καστίγιο 11 (1), Σίμονς 4, Αρσενόπουλος 7 (1), Παρκς

Άρης (Καστρίτης): Χόρχλερ 1, Γκούντγουιν 18 (9/13 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τολιόπουλος 26 (4/7 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 3/4 βολές), Νότε 24 (6/11 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/3 βολές), Νετζήπογλου 3 (1), Μήτρου-Λονγκ 15 (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σανόγκο 9, Σχίζας 1, Καββαδάς, Φίλλιος, Χάγκινς