Η Καρδίτσα έκανε περίπατο με τον Κολοσσό

©InTime

Γιάννης Πάλλας 19:28 - 10.02.2024 / Ανανεώθηκε: 19:43 - 10.02.2024

Η Καρδίτσα πέτυχε την έκτη νίκη (87-69) με άνεση απέναντι στον Κολοσσό, για την 18η αγωνιστική της Stoiximan Basket League

Παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ από την αρχή ως το τέλος του αγώνα η Καρδίτσα επικράτησε εύκολα (87-69) του Κολοσσού για την 18η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο Σακ Μπιουκάναν, ο Ρέι ΜακΚάλουμ, ο Τέβιν Μακ και ο Ρομέλο Ουάιτ συνέθεσαν ένα εξαιρετικό καρέ που οδήγησε εκ του ασφαλούς τη Θεσσαλική ομάδα στη νίκη και την έφερε άλλο ένα βήμα πιο κοντά στην υλοποίηση του στόχου της παραμονής στην κατηγορία.

Η Καρδίτσα πλέον μετράει 6 νίκες και 12 ήττες, ενώ ο Κολοσσός έχει 7-11 ως τώρα στο πρωτάθλημα.

Από τα πρώτα λεπτά η Καρδίτσα έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση της με τον Σακ Μπιουκάναν και τον Ρομέλο Ουάιτ παίρνοντας μια σημαντική διαφορά (16-6 στο 6’) απέναντι στους Ροδίτες που τα περίμεναν όλα από τον Ιωσήφ Κολοβέρο.

Ο Κολοσσός πλησίασε στους 5 πόντους (18-13 στο 8’), αλλά ο Σαν Μπιουκάναν ήταν ασταμάτητος, καθώς συνέχισε να «πυροβολεί» από τα 6.75 (είχε 5/7 τρίποντα, 71%) και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +12 (25-13 στο 10’).

Οι παίκτες του Κούρο Σεγκούρα προσπάθησαν ανεβάζοντας την πίεση τους στην άμυνα και αξιοποιώντας το σκοράρισμα του Κολοβέρου, αλλά και ένα τρίποντο του Ντάνιελ Ουτόμι κατάφερε να πλησιάσει σε απόσταση... βολής (33-31 στο 15’).

Ο Ιωσήφ Κολοβέρος συνέχισε να σκοράρει για τον Κολοσσό, όμως τρία τρίποντα από τους Καμπερίδη, Μπιουκάναν και Μακ επέτρεψαν στην Καρδίτσα να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ να είναι 44-35 (στο 20’).

Ο Σακ Μπιουκάναν ήταν «όλα τα λεφτά» σημειώνοντας 17 πόντους έχοντας και 5 ριμπάουντ, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Ιωσήφ Κολοβέρος είχε 14 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Η ομάδα της Ρόδου είχε 22 ριμπάουντ έναντι 17 των γηπεδούχων, αλλά η διαφορά στα περιφερειακά σουτ (53% στα τρίποντα με 7/13 για την Καρδίτσα και 33% με 4/12 για τον Κολοσσό) εξηγούν τη σημαντική διαφορά των δυο ομάδων στο πρώτο... μισό του αγώνα.

Στην επανάληψη με τον Ρέι ΜακΚάλουμ να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοση του η Θεσσαλική ομάδα ανέβασε τη διαφορά στο +18 (56-38 στο 24’). Ο Κολοσσός προσπαθούσε με τον Άντριου Γκάουντλοκ και τον Τάιλερ Πόλι, αλλά δεν μπορούσε να πλησιάσει (60-47 στο 27’).

Κάποιες κακές επιλογές επιθετικά των γηπεδούχων τις αξιοποίησε ο πολύπειρος Γκάουντλοκ και με την αρωγή του Ανδρέα Πετρόπουλου έφερε την διαφορά στο -5 (60-55 στο 28’), ενώ το τρίτο 10λεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 64-57 (στο 30’) με καλάθι του Βλαδίμηρου Γιάνκοβιτς.

Παρότι η τελευταία περίοδος έδειχνε να έχει... σασπένς, τελικά ο Κολοσσός έμεινε από... βενζίνη. Δεν είχε καθόλου ενέργεια και με τρία καλάθια του Τέβιν Μακ, που πήρε τη σκυτάλη από τους Μπιουκάναν, ΜακΚάλουμ και Ουάιτ η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στο +16 (75-59 στο 35.30’’). Τίποτε δεν άλλαξε στη συνέχεια παρά τα καλάθια του Γιάννη Χατζηνικόλα, καθώς η Καρδίτσα έφτασε με άνεση στην έκτη νίκη στο πρωτάθλημα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Τσολάκος, Τσώνος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-15, 44-35, 64-57, 87-69.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 12 (6/7 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 μπλοκ), Μπιουκάναν 22 (5/10 τρίποντα, 7/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καμπερίδης 6 (2), ΜακΚάλουμ 18 (6/7 δίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μακ 16 (5/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Δίπλαρος (3 ασίστ, 4 λάθη), Χρηστίδης 2, Σάιμπερτ 3, Γιάνκοβιτς 8 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 10 (3/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπράικοβιτς 6, Πετρόπουλος 2 (1/7 σουτ), Πόλι 8 (2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Περάντες 5 (1), Ουτόμι 7 (1/7 σουτ), Κολοβέρος 17 (3/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χατζηνικόλας 6 (2), Καμαριανός 4, Σίτου 4, Παπαδάκης.