Με διαχείριση δυνάμεων ο Παναθηναϊκός AKTOR «καθάρισε» στην Καρδίτσα πριν τον Ολυμπιακό

Ηλίας Λαλιώτης 18:56 - 10.03.2024 / Ανανεώθηκε: 19:13 - 10.03.2024

Ο Παναθηναϊκός AKTOR έπαιξε όσο χρειαζόταν στην Καρδίτσα, «καθάρισε» με 64-87 την αναμέτρηση της Basket League με κορυφαίους τους Μήτογλου και Λεσόρ και ετοιμάζεται για το μεγάλο ντέρμπι της EuroLeague με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ

Με όλους τους παίκτες του να σκοράρουν και τον χρόνο να μοιράζεται, ο Παναθηναϊκός AKTOR έβγαλε την υποχρέωση στην Καρδίτσα (64-87) για την 20ή αγωνιστική της Basket League.

Οι «πράσινοι» χρειάστηκαν 15 λεπτά για να μπουν στο πνεύμα του αγώνα και αμυντικά, επιτρέποντας σε αυτό το διάστημα στους γηπεδούχους να μείνουν κοντά στο σκορ, αλλά μόλις έβγαλαν ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ, έφτασε εύκολα στη νίκη, έχοντας ως κορυφαίους τους Ντίνο Μήτογλου και Ματίας Λεσόρ.

Πλέον, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν επικεντρώνεται στο μεγάλο ντέρμπι της EuroLeague με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, το οποίο είναι κομβικό στη μάχη των δύο ομάδων για το πλεονέκτημα έδρας.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού AKTOR στην Καρδίτσα θύμισε αυτό με τη Βιλερμπάν, δυο μέρες νωρίτερα, καθώς οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν αντιμετώπισαν με χαλαρότητα στην άμυνα τους αντιπάλους τους. Οι Πράσινοι επιχείρησαν στο ξεκίνημα να σημαδέψουν τον Μπαλτσερόφσκι που πέτυχε τους 4 πρώτους πόντους της ομάδας του, αλλά ο Γουάιτ απάντησε ανάλογα με προσπάθειες κοντά στο καλάθι. Οι γηπεδούχοι είχαν απάντηση σε κάθε καλάθι των φιλοξενούμενων, ενώ με γρήγορο transition μετά από καλές άμυνες, προηγήθηκαν με 20-16 στο 7ο λεπτό, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο ισόπαλο 22-22.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνημα με αρκετά λάθη από τις δύο ομάδες, με τον Αβδάλα να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι με εντυπωσιακό κάρφωμα μετά από 2 λεπτά στην περίοδο. Η αστοχία συνεχίστηκε, με τον Λεσόρ να ανεβάζει στροφές και να πετυχαίνει έξι σερί πόντους με το ματς να μπαίνει στο τελευταίο 5λεπτο του ημιχρόνου (26-30). Ο Γάλλος σέντερ συνέχισε να είναι η μόνη αξιόπιστη λύση επιθετικά για τον Παναθηναϊκό (πέτυχε 12 σερί πόντους για την ομάδα του) μέχρι το 8’ (32-36), με τους «πράσινους» να βγάζουν ενέργεια στην άμυνα στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου και να παίρνουν την πρώτη διψήφια διαφορά του αγώνα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια (32-42).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους παίκτες του Παναθηναϊκού AKTOR αποφασισμένους να «τελειώσουν» το ματς. Με εξαιρετική άμυνα, δεν δέχθηκαν καλάθι εντός παιδιάς για 4 λεπτά και με τους Μήτογλου-Μπαλτσερόφσκι να χτυπούν μέσα στη ρακέτα, αλλά και τον Γκριγκόνις από την περιφέρεια βρέθηκαν στο +18 (33-51). Ο Μπιουκάναν έσπασε την αφλογιστία της Καρδίτσας, αλλά οι πράσινοι έφτασαν γρήγορα και στο +21 με τον Μήτογλου (38-59). Η άμυνα των φιλοξενούμενων χαλάρωσε στο τελευταίο τρίλεπτο, με το δεκάλεπτο να κλείνει εν τέλει στο 48-65.

Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστική, με τον Μπαλτσερόφσκι να ολοκληρώνει μια καλή εμφάνιση σε άμυνα κι επίθεση μετά από καιρό και τον Εργκίν Αταμάν να δίνει ανάσες στους βασικούς του παίκτες ενόψει του μεγάλου ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 32-42, 48-65, 64-87

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 7 (3/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπιουκάναν 13 (6/9 δίποντα), Καμπερίδης 9 (3/3 τρίποντα), ΜακΚάλουμ 13 (4/5 δίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μακ 11 (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μένεγκα, Δίπλαρος 2, Χρηστίδης, Τσούκας, Αβδάλας 2, Σάιμπερτ, Γιάνκοβιτς 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 12 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/6 βολές), Μπαλτσερόφσκι 9 (4/4 δίποντα, 1/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γκραντ 8 (2/2 τρίποντα, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ναν 5 (2/8 σουτ, 5 ασίστ), Μήτογλου 15 (5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Μωραΐτης 4 (3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Σλούκας 2 (1/6 σουτ), Παπαπέτρου 2 (5 ριμπάουντ), Λεσόρ 16 (6/11 δίποντα, 4/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 5 (1), Ερνανγκόμεθ 6 (3/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Μαντζούκας 3