Το Σουδάν έγραψε ιστορία: Υπέταξε την Κίνα, πήρε την πρώτη νίκη της σε Παγκόσμιο!

Aχιλλέας Μαυροδόντης 13:03 - 28.08.2023 / Ανανεώθηκε: 14:41 - 28.08.2023

Το Νότιο Σουδάν πήρε τη νίκη απέναντι στην Κίνα με 89-69 και έμεινε ζωντανό στη μάχη της πρόκρισης, με τους Ασιάτες να ετοιμάζονται για τους αγώνες κατάταξης.

Το Νότιο Σουδάν έμεινε ζωντανό στη μάχη της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, στέλνοντας στους αγώνες κατάταξης την Κίνα!

Σε ένα ματς που μόνο ντέρμπι δεν θύμιζε, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, το Νότιο Σουδάν πήρε τη νίκη με 89-69 και απέναντι στην Σερβία (30/8, 11:00) θα παίξει τα ρέστα της για τη πρόκριση στην επόμενη φάση. Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη του Νοτίου Σουδάν στην ιστορία της χώρας σε Παγκόσμιο Κύπελλο, με τους παίκτες και το επιτελείο να πανηγυρίζουν με την ψυχή τους την μεγάλη αυτή επιτυχία.

Οι Αφρικανοί από την αρχή είχαν τον έλεγχο (14-22, 10') και παρότι στο ημίχρονο η Κίνα μείωσε (40-44), στο δεύτερο μισό το Νότιο Σουδάν «καθάρισε».

Αρχικά με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ έγινε 53-63, ενώ τίποτα δεν άλλαξε και στην συνέχεια, με το Νότιο Σουδάν να παίρνει τη νίκη με 69-89 και να ανεβαίνει στο 1-1.

Ο Κάρλικ Τζόουνς με 21 πόντους ήταν ο κορυφαίος, ενώ 16 πρόσθεσε ο Κουανί Ενγκόρ Κουανί, 14 ο Νουνί Ομότ, 13 ο Μαριάλ Σαγιόκ και 12 ο Μαγιόκ Ντενγκ.

Καϊέρ Λι με 22 πόντους, Ρούι Ζάο με 13 πόντους και Κι Ζου με 10 ήταν οι κορυφαίοι για την Κίνα, όμως δεν ήταν αρκετοί για να δώσουν τη νίκη στην ομάδα τους.

Έι Τζέι Εντού: Ο (παραλίγο) «Αντετοκούνμπο της Κύπρου» που έφτασε μια ανάσα από Ολυμπιακό και κατέληξε στις Φιλιππίνες
FIBA WORLD CUP

10:00 - 28.08.2023

Ο Έι Τζέι Εντού της Εθνικής ομάδας των Φιλιππίνων μπορεί να μην είναι γνωστός στο ευρύ κοινό της Ελλάδας, όμως πριν από μερικά χρόνια αποτελούσε τον... Γιάννη Αντετοκούνμπο της Κύπρου! Το Sportal θυμάται την ιστορία του 23χρονου.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 40-44, 53-63, 69-89
Κίνα (Τζόρτζεβιτς): Τσούι 6, Μ. Χου 5 (1), Άντερσον 22 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουάνγκ 2, Ζανγκ, Τ. Ζάο 6, Ρ. Ζάο 13 (3), Π. Ζου 5 (1), Κ. Ζου 10
Νότιο Σουδάν (Άιβι): Μπαρ, Ντεκ 3 (1), Ντενγκ 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γκέιμπριελ 3, Τζόουνς 21 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Κάκουολ 6, Κουάνι 16 (4/11 τρίποντα), Μαλουάχ 1, Όμοτ 14 (2), Σαγιόκ 13 (2)

Το Mundobasket 2023 στο sportal.gr

Η δράση του Παγκοσμίου Κυπέλλου που διεξάγεται σε Φιλιππίνες, Ινδονησία και Ιαπωνία κορυφώνεται και το Sportal.gr είναι εδώ για να σας ενημερώνει με εγκυρότητα και ταχύτητα. Η πορεία και τα νέα της Εθνικής μας, αλλά και όλων των ομάδων, το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα των αγώνων είναι εδώ, για να μην χάσετε ούτε τις λεπτομέρειες του Mundobasket 2023.