Ο Κολοσσός «πάτησε» το Λαύριο και επέστρεψε στις νίκες

Μπραΐκοβιτς

Aχιλλέας Μαυροδόντης 20:02 - 07.01.2024 / Ανανεώθηκε: 22:35 - 07.01.2024

Ο Κολοσσός πήρε τη νίκη απέναντι στο Λαύριο με 88-73 και μετά από δύο σερί ήττες επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, παίρνοντας σημαντική ανάσα ενόψει της συνέχειας της Stoiximan Basket League.

Ο Κολοσσός έκανε σπουδαίο ματς απέναντι στο Λαύριο, με τους Ροδίτες να επικρατούν άνετα με 88-73 και να επιστρέφουν στις νίκες μετά από δύο σερί ματς με αρνητικό αποτέλεσμα.

Από την αρχή ο Κολοσσός είχε τον πρώτο λόγο, με το Λαύριο μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο να δείχνει απειλητικό. Από το ημίχρονο και μετά τα πάντα ήταν εύκολα για τους γηπεδούχους οι οποίοι πάτησαν γκάζι και πήραν τη νίκη.

Κομβικός για τη νίκη του Κολοσσού ήταν ο Περάντες. Ο παίκτης των Ροδιτών ήταν ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΣ με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ και 13 ασίστ, στατιστική που σαφώς θα μνημονεύεται για καιρό. Από εκεί και πέρα, 20 πόντους είχε ο Γκάουντλοκ και 19 ο Μπραΐκοβιτς

Για το Λαύριο ο Ντε Τζούλιους είχε 17 πόντους, ο Μουρ 15 και οι Χόρχλερ - Καστανέδα από 11.

Αυτό το αποτέλεσμα ανέβασε τον Κολοσσό στο 5-8, ενώ στο 4-9 υποχώρησε το Λαύριο

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ο Κολοσσός μπήκε στο παιχνίδι με διάθεση να το τελειώσει από νωρίς, όπως φαίνεται και από το 26-17 του 10'. Παρόλα αυτά το Λαύριο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με αντεπίθεση διαρκείας σε όλη την δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά και μπήκαν ξανά στον αγώνα, με το ημίχρονο να τους βρίσκει στο -4 (41-37). Κάπου εκεί όμως... το παιχνίδι τελείωσε!

Ο Κολοσσός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με σπασμένα φρένα και ανέβασε τη διαφορά γρήγορα σε διψήφιες τιμές, με τα πάντα να τελειώνουν κάπου εκεί. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 64-54, ενώ το τέλος του αγώνα βρήκε τους Ροδίτες νικητές με 88-73.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Χατζημπαλίδης, Σπυρόπουλος
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-17, 41-37, 64-54, 88-73
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Ουτόμι 9 (1), Μπραίκοβιτς 19 (9/11 δίποντα, 5 ριμπάουντ) , Πετρόπουλος 6 (2) , Πόλεϊ 5 (1), Περάντες 16 (4/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 11 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 2 λάθη), Γκάουντλοκ 20 (2), Παπαγιάννης , Χατζηνικόλας, Μπιλλής, Καμαριανός 4 (5 ριμπάουντ), Σίτου 9 (4 ριμπάουντ), Παπαδάλης
ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Φλάτεν 2 , Μουρ 15 (1) , Ντε Τζούλιους 17 , Θόρτον 6 , Γόντικας 5 (5 ριμπάουντ), Καστανέδα 11 (3), Καββαδάς 3 , Μουράτος 3 (3 ασίστ), Ζάρας , Χόρχλερ 11 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ)