Ο Κόροιβος ισοφάρισε το Μαρούσι και βλέπει... Final 4!

Κόροιβος - Μαρούσι

©Intime

Sportal newsroom 20:48 - 14.05.2023 / Ανανεώθηκε: 21:50 - 14.05.2023

Ο Κόροιβος επιβλήθηκε στην Αμαλιάδα του Αμαρουσίου με σκορ 77-76 και παρέμεινε ζωντανός για τη συμμετοχή του στο Final 4 της Elite League.

Έχοντας τον Mίτροβιτς σε εξαιρετική ημέρα, ο Κόροιβος επιβλήθηκε του Αμαρουσίου εντός έδρας με 77-76, ισοφάρισε τη μεταξύ τους σειρά σε 2-2 και πλέον οι δύο ομάδες θα διεκδικήσουν στο κλειστό του Αγίου Θωμά την πρόκρισή τους στο Final 4 της Elite League.

Ήταν δίκαιο, έγινε πράξη: O Γιώργος Μπαρτζώκας κορυφαίος προπονητής της χρονιάς στη Euroleague
EUROLEAGUE

13:03 - 14.05.2023

Έγινε το αναμενόμενο! Ο Γιώργος Μπαρτζώκας αναδείχθηκε κορυφαίος προπονητής της χρονιάς στη Euroleague, διάκριση που κατακτά για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν ως τεχνικός του Ολυμπιακού.

Κορυφαίοι για τους νικητές ο Στεφάν Μίτροβιτς που σημείωσε 15 πόντους, ενώ από κοντά σε απόδοση ήταν οι Ιατρίδης με 13 και Καμάρας με 11.

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό θρίλερ, με την ομάδα των βορείων προαστίων της Αττικής να διεκδικεί τη νίκη μέχρι το τέλος. Ο Σταυρακούκας σημείωσε 21 πόντους και ήταν ο καλύτερος του παρκέ, όμως μόνος του δεν μπόρεσε να φέρει την... άνοιξη.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 4 πόντους (17-21), όμως ο Κόροιβος έκανε καλή β' περίοδο και μπήκε σε θέση του οδηγού στο ημίχρονο (40-38).

Το Μαρούσι ήταν πολύ σκληρό για να πεθάνει, επανέκτησε το προβάδισμα και στο 30' ήταν μπροστά με ένα καλάθι (60-62).

Όμως στο τέλος μίλησε η ψυχή των γηπεδούχων και ο Κόροιβος κατάφερε να πάει τη σειρά σε πέμπτο παιχνίδι και να διεκδικήσει την πρόκριση στην Αθήνα.

Δεκάλεπτα: 17-21, 40-38, 60-62, 77-76