Κύπελλο Γυναικών: Στο Final Four o ΠΑΣ Γιάννινα που συνέτριψε τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου

Άσπα Καλαμπάκου / © Intime

16:33 - 22.12.2022 / Ανανεώθηκε: 16:34 - 22.12.2022

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έγινε η τρίτη ομάδα που τσέκαρε το εισιτήριό του για το Κύπελλο Ελλάδος Γυναικών, αφού είχε εύκολο απόγευμα απέναντι στη Δάφνη Αγίου Δημητρίου, της οποίας επιβλήθηκε με σκορ 81-51.

Η ομάδα των Ιωαννίνων θα πλαισιώσει τις Νίκη Λευκάδας και Ελευθερία Μοσχάτου οι οποίες έχουν ήδη προκριθεί στο Final Four, ενώ το τελευταίο εισιτήριο θα πάρει ο νικητής της αυριανής (23/12) αναμέτρησης ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό.

Η Εγοντό με τους 24 πόντους που σημείωσε ήταν η κορυφαία για τον ΠΑΣ, ενώ η Σαρηγιαννίδου την ακολούθησε σε απόδοση με 19 πόντους. Οι Γιαννιώτισες ήταν καλύτερες από το ξεκίνημα του αγώνα και επέβαλαν τον ρυθμό τους πηγαίνοντας στη διακοπή του δεκαλέπτου με διαφορά 9 πόντων (25-16).

Η δεύτερη περίοδος ήταν εφιάλτης για τη Δάφνη και αυτό επειδή οι γηπεδούχες «έτρεξαν» επί μέρους σκορ 22-7 με αποτέλεσμα να κλείσουν το ημίχρονο στο +24 (47-23).

Το δεύτερο μέρος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα αφού ο ΠΑΣ είχε πάρει μεγάλη διαφορά κι έκανε συντήρηση. Στο 30' το σκορ ήταν 64-40, ενώ το τελικό 81-51 δεν αφήνει περιθώρια για αμφισβήτηση της κυριαρχίας της ομάδας των Ιωαννίνων.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 47-23, 64-40, 81-51

ΠΑΣ Γιάννινα (Μαργαρίτης): Μπριγκς 14(2), Κουτσάφτη, Σαρηγιαννίδου 19(3), Μαρίνη 8, Στεργίου 2, Καλαμπάκου 8(2), Εφα 6, Γκομπετζισβίλι, Εβόντο 24(2).

Δάφνη Αγ. Δημ. (Μπουμπούς): Κάραλη 7, Πανούση, Παγώνη 5(1), Γουέλς 18(3), Σαλιάι 5(1), Τερκεσίδου, Μόρις 13, Γκριτζά 3(1).