Κυρίαρχος ο Παναθηναϊκός στο Κάουνας και... φουλάρει για ΣΕΦ

Sportal newsroom 21:57 - 02.12.2022 / Ανανεώθηκε: 22:36 - 02.12.2022

Ο Παναθηναϊκός έδωσε συνέχεια στο 2 στα 2 της διαβολοβδομάδας επικρατώντας της Ζαλγκίρις στο Κάουνας με 81-67 και υποχρεώνοντας τους Λιθουανούς στην πρώτη τους εντός έδρας ήττα στη φετινή Euroleague.

Ο Παναθηναϊκός με οδηγό του την άμυνα - εξαίρεση μόνο το τρίτο δεκάλεπτο - κατάφερε να κυριαρχήσει στο Κάουνας και να φθάσει στη νίκη επί της Ζαλγκίρις με 81-67 για την 11η αγωνιστική της Euroleague. Για τους «πράσινους» ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη τους στη διοργάνωση αξιοποιώντας το 2 στα 2 της διαβολοβδομάδας και υποχρεώνοντας τους Λιθουανούς στην πρώτη τους φετινή εντός έδρας ήττα. Ένα διπλό που ήρθε τέσσερις μέρες πριν το ντέρμπι της Basket League στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε τις διαθέσεις του από το ξεκίνημα. Με όπλο του την άμυνα και με επιθετική πολυφωνία ξέφυγε καταρχήν με 6-18 λίγο πριν το 7΄ με καλάθι του Μπέικον αλλά και με 16 πόντους καθώς όδευε το πρώτο δεκάλεπτο για την ολοκλήρωσή του με 11-27 δια χειρός του Γκουντάιτις. Το σκηνικό δεν άλλαξε και στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου η ομάδα του Ντέγιν Ράντονιτς έχοντας επιβάλει τον ρυθμό της προηγήθηκε και με 18 (18-36) με τον Μπέικον να φθάνει στους 11 πόντους.

Η Ζαλγκίρις δεν επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να ξεφύγει κι άλλο, στο 20΄ το σκορ ήταν 28-44 και με τα δύο εύστοχα τρίποντα του Έβανς οι Λιθουανοί μείωσαν σε 34-47. Μάλιστα παρά το ότι οι «πράσινοι» ξέφυγαν εκ νέου με 18 στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου (36-54) το σύνολο του Μασκβίτις με ένα σερί 12-0 μείωσε στους έξι για το 48-54 λίγο πριν το τέλος του όπου ο Ντίμσα με τρίποντό του έκανε το 53-60. Σε ένα δεκάλεπτο όπου ο Παναθηναϊκός υστέρησε στην άμυνά του και βρήκε λύσεις στην επίθεσή του από τον Ουίλιαμς.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο άντεξε στο ξεκίνημά του όταν οι Λιθουανοί μείωσαν μέχρι και τους 4 πόντους για το 58-62 στο 31΄ - για πρώτη φορά από το ξεκίνημα, και διορθώνοντας την άμυνά του σε συνδυασμό με μεγάλα καλάθια των Ουίλιαμς και Μπέικον έφθασε σε μία μεγάλη νίκη με 67-81. Μία νίκη ψυχολογίας εν όψει και του μεγάλου ντέρμπι της Δευτέρας για την Basket League στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής της.

MVP: Ντέρικ Ουίλιαμς

Ο Αμερικανός φόργουορντ ήταν ο ηγέτης του Παναθηναϊκού και στο Κάουνας. Ο Ντέρικ Ουίλιαμς σταμάτησε στου 25 πόντους με 14 στο τρίτο δεκάλεπτο από τους 16 συνολικά έχοντας 7/10 βολές, 6/10 δίποντα και 2/6 τρίποντα σε 33:33 συμμετοχής ενώ πήρε 5 ριμπάουντ και έδωσε και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 13-27, 28-44, 53-60, 67-81.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Μακσβίτις): Έβανς 18(4/10τρ., 5 ασίστ), Λεκαβίτσιους, Χέιζ 10, Σμιτς 2, Μπιρούτις 4, Λουκοσιούνας 3(1), Μπραζντέικις 7(1), Ντίμσα 4(1), Κάβανο 3(1), Μπουτκεβίτσιους 4, Ουλάνοβας 10.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 2, Γουόλτερς 11(1τρ., 4 ασίστ), Λι 5(1τρ., 4ασ.), Παπαγιάννης 6(13ριμπάουντ), Ουίλιαμς 25(7/10β., 6/10διπ., 2/6τρ.), Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον 19(2/2β., 7/17διπ., 1/3τρ., 8 ριμπ), Πονίτκα 9(1), Γκουντάιτις 4.