Το Λαύριο πήγε από τον παράδεισο στην κόλαση και πίσω, ρίχνοντας στο καναβάτσο τον Άρη!

Aχιλλέας Μαυροδόντης 22:36 - 23.12.2023 / Ανανεώθηκε: 23:23 - 23.12.2023

Το Λαύριο έκανε τα εύκολα δύσκολα απέναντι στον Άρη. Η ομάδα του Κώστα Μέξα απώλεσε προβάδισμα 17 πόντων, όμως κατόρθωσε εν τέλει να πάει το παιχνίδι με τον Άρη στην παράταση χάρη στο τρίποντο του Θόρτον και εκεί επικράτησε με 91-86, βάζοντας τέλος στο σερί των 6 ηττών!

Ματς για γερά νεύρα είχαμε στο Λαύριο, με την ομάδα της Λαυρεωτικής να επικρατεί στην παράταση του Άρη με 91-86 και να παίρνει μεγάλη βαθμολογική ανάσα!

Το Λαύριο βρέθηκα ακόμα και στο +17 μέσα στην αναμέτρηση, καθώς ο Άρης μπήκε άσχημα στο ματς, μη έχοντας ούτε ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων στο πρώτο ημίχρονο! Παρόλα αυτά οι Θεσσαλονικείς δεν ντο έβαλαν κάτω. Με μεγάλα σουτ στο δεύτερο ημίχρονο και με τους Γκάλιναν - Χάρελ να κάνουν σπουδαία δουλειά, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ακόμα και στο +3, όμως ο Θόρτον ευστόχησε σε ένα τεράστιο τρίποντο, στέλνοντας την αναμέτρηση στην παράταση. Εκεί το Λαύριο ήταν ανώτερο και έφτασε στη νίκη, η οποία το επαναφέρει στον δρόμο των επιτυχιών, μετά από 6(!) σερί ήττες.

Ο Ντε Τζούλιους είχε 25 πόντους για το Λαύριο, ο Μουρ 20, ο Καστανέδα 15 και ο Θόρτον 11 για το Λαύριο, που συνολικά μάζεψε 51(!) ριμπάουντ, νούμερο κομβικό στην εξέλιξη του αγώνα.

Ο Γκάλινατ είχε 25 πόντους για τον Άρη, με τον Χάρελ να προσθέτει 15, τον Μπλούμνπεργκς 12 και τον Ντε Σόουζα 10. Να σημειώσουμε πάντως πως ο Άρης εμφανίστηκε κουρασμένος μετά το ταξίδι στην Άγκυρα για το ματς με την Τουρκ Τέλεκομ, ενώ έπαιξε χωρίς τους Δημήτρη Κατσίβελη και Τζόναθαν Σταρκ.

Με αυτό το αποτέλεσμα το Λαύριο ανέβηκε στο 4-7, ενώ ο Άρης υποχώρησε στο 6-5.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, όπως φαίνεται και από το 21-20 με το οποίο τελείωσε η περίοδος. Η συνέχεια όμως ανήκε στο Λαύριο, που πάτησε γκάζι και εκτόξευσε την διαφορά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 45-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης προσπάθησε να επιστρέψει. Με τον Γκάλινατ να βγαίνει μπροστά, κατάφερε να μειώσει την διαφορά κάτω από τους 10, με το δεκάλεπτο όμως να βρίσκει και πάλι τους γηπεδούχους μπροστά με διψήφιες τιμές (60-49).

Χάρελ και Γκάλινατ έμοιαζαν ασταμάτητοι στη συνέχεια και με σερί τρίποντα ,το σκορ έφτασε στην ισοπαλία (70-70, 38'), σκορ που μετέτρεψε το ματς σε θρίλερ.  Οι δύο Αμερικανοί συνέχισαν την καλή δουλειά, όμως ο Θόρντον ισοφάρισε σε 76-76 στα 15'' για το τέλος, ο Χάρελ αστόχησε στο τρίποντο της νίκης και το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί, το Λαύριο βρήκε περισσότερες λύσεις, ξεκινώντας τον έξτρα χρόνο με ένα σερί 6-0 (82-76, 43΄) και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος για το 91-86.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα - Χριστινάκης - Μπακάλης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 45-29, 60-49, 76-76κ.α., 91-86.

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Φλάτεν 4 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Μουρ 20 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 12 ριμπάουντ), Ντε Τζούλιους 25 (7/14 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/7 βολές), Θόρντον 11 (1/4 τρίποντα), Γόντικας 5, Τσάμης, Καστανέδα 15 (3/10 τρίποντα), Ζάρας 1, Χόρχλερ 10 (6 ριμπάουντ).

ΑΡΗΣ (Μέξας): Τολιόπουλος 6 (0/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπλούμπεργκς 12 (3/7 τρίποντα), Χάρελ 16 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη, 4 κλεψίματα), Μπάνκστον 8 (7 ριμπάουντ), Γκάλινατ 25 (5/11 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 12/13 βολές), Σλαφτσάκης, Φίλλιος, Μποχωρίδης 7 (1), Περσίδης 2, Ντε Σόουζα 10 (6 ριμπάουντ).