Η Μονακό πέρασε από τη Λε Μαν και περιμένει τον Ολυμπιακό!

Γιάννης Πάλλας 00:04 - 29.11.2023 / Ανανεώθηκε: 00:11 - 29.11.2023

Η Μονακό επικράτησε (95-84) της Λε Μαν εκτός έδρας για το γαλλικό πρωτάθλημα

Δεν χρειάστηκε να πιεστεί πολύ η Μονακό για να φτάσει στη νίκη (95-84) επί της Λε Μαν εκτός έδρας για το γαλλικό πρωτάθλημα. Οι μονεγάσκοι πλέον μετρούν 12-1 στην κατάταξη της LNB.

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς από την πρώτη περίοδο (16-29 στο 10’) επέβαλλε τον ρυθμό της και δεν άφησε περιθώρια στους γηπεδούχους να κάνουν το παιχνίδι τους.

Διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα (41-48 στο 20') μέχρι το τέλος του ημιχρόνου χωρίς να απειληθεί σε κανένα σημείο από τον αντίπαλο.

Πίεσε την μπάλα και είχε ισορροπία στο παιχνίδι, προκειμένου να φτάσει σε μια... επαγγελματική νίκη, με συνετή διαχείριση του έμψυχου υλικού, δυο 24ωρα πριν το μεγάλο εντός έδρας παιχνίδι της Πέμπτης (30/11 στις 20:00) με τον Ολυμπιακό για την 11η αγωνιστική της EuroLeague.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-29, 41-48, 64-70, 84-95.

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 6, Ταρπέϊ 8 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Στράζελ 14 (4/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Χολ 12 (5/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Τζέιμς 16 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Οκόμπο 13 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Μπλόσομγκεϊμ, Ντιάλο 9 (2/3 τρίποντα), Κορνελί 8 (2/6 τρίποντα), Τζαϊτέ 7 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ουατάρα 2.